| graffiti a întrebat:

Salut ce este HARD DISCUL si ce face, la ce e bun.Dau funda

Răspuns Câştigător
| IrinaSinzianu a răspuns:

Mai pe scurt, stocheaza filme, muzica, jocuri, etc.

7 răspunsuri:
| IrinaSinzianu a răspuns:

Harddisk-ul (sau harddrive-ul) este principala componenta de stocare non-volatila a datelor intr-un sistem. Compus din elemente electronice si mecanice, harddisk-ul stocheaza datele pe suport magnetic, in mod non-volatil, in conditii normale. Principalii sai parametri sunt viteza de accesare si transfer a datelor si capacitatea. Ca si la memoria RAM, cu cat un harddisk este mai mare si mai rapid, cu atat mai bine.

| graffiti explică (pentru IrinaSinzianu):

Eu vreau doar sa stiu ce face

| IrinaSinzianu a răspuns (pentru graffiti):

Stocheaza datele.

| graffiti explică (pentru IrinaSinzianu):

Si mareste cumva si memoria pc-ului

| IrinaSinzianu a răspuns (pentru graffiti):

Memoria RAM nu are treaba cu HDD. Sunt componente diferite.

| IrinaSinzianu a răspuns (pentru graffiti):

Si HDD-urile sunt de capacitati diferite.

| graffiti explică (pentru IrinaSinzianu):

Uite zi-mi simplu siti dau funda cu ce ma ajuta pe mine nu-mi trebuie o definitie intreaga ca asa o gaseam pe net

| IrinaSinzianu a răspuns (pentru graffiti):

Mai pe scurt, stocheaza filme, muzica, jocuri, etc.