| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune cat dureaza pana incepe sa creasaca parul la loc dupa o epilare cu laser?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Depinde de la o pers. la alta!
Laserul functioneaza cu ajutorul melaninei (pigmentul cutanat) de la nivelul foliculilor pilosi si ai pielii, distrugand foliculii pilosi pe masura penetrarii tegumentului. Deoarece melanina este factorul cheie, persoanele care au tenul deschis si cu par inchis la culoare, obtin cele mai bune rezultate. Daca esti bronzat sau daca ai tenul masliniu, razele laser sunt absorbite de catre pigmentul cutanat, impiedicand distrugerea completa a foliculului pilos. Persoanele cu par deschis nu obtin rezultate bune deoarece parul contine putina melanina. Persoanele cu piele inchisa la culoare sau cele cu par deschis necesita sedinte de laser repetate, iar rezultatele pot fi nesatisfacatoare.
De regula, se va astepta un an pentru a putea aprecia efectele tratamentului. Ciclul de crestere a parului dureaza aproximativ sase luni, deci efectele finale se apreciaza cel mai bine dupa parcurgerea a cel putin doua cicluri de crestere. Numai bine!

| redhead13 a răspuns:

Stiam ceva de o perioada de 5 ani. nu-s sigura