| smecheru402 a întrebat:

Salut!
Intr-un an incep liceul si din cauza ca stau destul de departe va trebui sa fiu navetist, dar mai este optiunea de a sta in gazda sau in garsoniera.
Ceea ce vreau sa stiu e: In gazda, stai cu proprietarul in casa/apartament?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Da! Altfel s-ar numi chirie!

| smecheru402 explică (pentru gabicoo):

Vai mama, nu vreau sa stau cu un nene de 50 de ani in casa

| Wr3nch a răspuns (pentru smecheru402):

Daca iti permiti ia garsoniera. E mai mica dar esti doar tu.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cand inchiriezi 1 singura camera stai cu propietarul in casa si respecti in totalitate regulile casei lui (ora de intrat in casa pana la 10 seara, spalat si curatenia in camera ta, in bucatarie si baia comuna samd).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| LPCTSTR a răspuns:

In gazda de obicei dau camere numai familiile biparentale, in casa lor. In chirie ai sta in apartamentul unei persoane fara sa stai cu ea.
Depinde acum daca gazda iti mai acopera si mancarea si utilitatile in pret, la chirie pretul e numai pe spatiul de locuit si nu include si utilitatile.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e prea ok să stai în gazdă. Pentru că nu știi ce fel de oameni sunt proprietarii.

Există opțiunea de chirie. Sau dacă liceul are internat faci o cerere și stai acolo. Im internat se sta câte 2-3 sau chiar 4 după cum știu eu.

| Anoniim56M a răspuns:

Da din câte stiu eu