| AlexxYzzy a întrebat:

La inceputul lui decembrie am cumparat un cuptor cu microunde din Carefour Grand Arena.
Ca sa-l returnez am nevoie doar de garantie? (Nu mai am cutia)
Ma prezint cu el tot in Grand Arena?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti dupa atata timp. Daca nu ai cutia, nici la reparat in garantie nu-l mai poti duce. Daca e cazul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai returnezi după 3 luni?

| CarcotasulVesel a răspuns:

NU poti sa il returnezi
nu o sa il primeasca
in general ai numai 48 de ore sa il returnezi, si aia daca vrea magazinul
daca faci comanda on-line ai 14 zile calendaristice de la primirea comenzii (asta e lege... oficiala)
daca iei de la eMAG atunci ei iti dau 30 de zile indiferent cum l-ai cumparat

iar tu l-ai cumparat fizic de la Carrefour acum 3 luni

NU ti-l mai primeste, adioz!

| AlexxYzzy explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai si de ce naiba zice doi ani garantie?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Chiar nu stii ce e aia garantie?!? wow!
garantia inseamna ca in perioada aia de doi ani, daca se strica, mergi cu el la garantie si ti-l repara pe gratis sau ti-l inlocuieste

totusi, daca gasesti un defect de design (am cumparat un router 3G care mergea cu stick, pe ambalaj scria ca tine 6h bateria, in realitate tinea 2-3h bateria, am fost cu el la garantie, mi l-au inlocuit, TOT ASA FACEA, moment in care mi-au returnat banii, era clar ca era o minciuna ce scria pe ambalaj) sau te duci de doua ori la garantie cu aceeasi problema, a 3-a oara poti sa iti ceri banii

dar inainte sa iti vina idei, garantia NU E ASIGURARE, asa ca nu repara decat defecte ale produsului care apar singure, fabricat cu defect, etc. DAR daca defectul e cauzat de tine, prin proasta utilizare, scapat jos si facut bucati, spart chiar din greseala usa cuptorului cu microunde, etc. atunci nu numai ca nu repara, dar iti si invalideaza garantia, complet!

| Lioana a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Perioada de returnare e mult mai scurta decat cea de garantie. E de maxim 2 luni in functie de magazin. Doar la Deichman am vazut observat perioada de returnare de 60 zile, chiar si eMag-ul ofera doar 30 zile La Carrefour e si mai scurta. Oricum pentru returnare ai fi avut nevoie de ambalajul produsului.
Garantia de 2 ani despre care vorbesti tu, nu o da magazinul ci producatorul. Pentru eventualele defecte aparute in perioada de garanție trebuie sa te adresezi service-ului menționat in certificatul de garantie al produsului. Trebuie sa existe si un numar de telefon acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexxYzzy):

Garantie timp de doi ani, daca se defecteaza. Reparatie gratuita daca nu e din vina ta. Nu ai inteles nimic din termenul de returnare.
Jalnic!