| robi5573 a întrebat:

Salut memoriile de ram cu frecventa de peste 1600 au OC? de exemplu vreau sa achizitionez 2 de 4gb 2400 mhz si nu sunt sigur daca se pot arde

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pai are suport placa ta de baza pentru 2400 Mhz, are suport pentru overclock? Si pentru ce 2400 Mhz? Afla ca in practica frecvente peste 1600MHz sunt relativ inutile si nu vor fi percepute de ochiul/creierul uman ci numai de programele de benchmark. Iar acele diferente nici macar nu sunt asa mari ca sa merite diferenta de pret. Mai mult pentru asemenea frecvente ai nevoie de placi de baza scumpe pentru OC al caror BIOS sa le poata recunoste si ridica frecventa la ceea ce e scris pe ele. Dupa care poti fi fericit ca ai cheltuit banii inutil pentru a avea un sistem cu RAM la 2400MHz, desi e o investitie mult mai buna sa bagi bani mai multi in placa video sau in SSD. Trebuie sa intrebi placa ta de baza daca suporta si overclock! In principiu toate memoriile ram se overclock-eaza.

Pentru alte detalii(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| robi5573 explică (pentru neluL):

Deci daca as lua o memorie de 2400 nu ar fi vizibila performanta si as mai avea si riscul de ardere si PC-ul se va imbolnavi mai repede?

| neluL a răspuns (pentru robi5573):

Daca ai lua o memorie de 2400Mhz si placa ta de baza nu are suport pentru 2400Mhz atunci memoriile nu merg si implicit calculatorul nu porneste! O sa auzi niste beep-uri si atat!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Poti sa faci OC si la rami cu o frecventa mai joasa de 1600 mhz. Nu se vor arde, atata timp cat au radiotor de racire pe ele. Nu te apuca sa cumperi niste rami fara radiator, caci daca le faci OC le-ai crapat.