| BoMbeRmEn a întrebat:

ne-a dat la antreprenoriale sa alegem un judet, eu am ales Braila prin extragere.In acest judet/oras trebuie sa deschid o afacere de 50.000 de euro.Ce as putea sa deschid? Ce resurse naturale gasesc in acest judet? cateva idei big grin! Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ar fi jdemii de hectare de culturi pentru care e nevoie de irigatii. Suntem pe malul Dunarii, dar este o zona foarte secetoasa si pamantul e uscat ca Sahara.
De asemenea, suntem intr-o zona unde se pot instala eoliene; vantul bate constant dinspre nord, mare parte din an.
Stuful din balta poate fi exploatat...chiar nu mai tin minte cum, dar, cred ca Google stie.
Din pdv turistic, Insula Mica a Brailei e un adevarat paradis. Organizarea de vizite controlate acolo ar putea fi o activitate foarte lucrativa.
Nu mai vorbesc de potentialul de transport pe Dunare.

1 răspuns:
| Teolps a răspuns:

Eu sunt din Braila.happy Resurse naturale: Avem Insula Mare a Brailei, Dunarea..Chiar nu stiu ce ai putea deschide nu imi vine nici o idee..gandeste-te si tu, eu ti-am spus resursele naturale cele mai importante ale Brailei happy