| Tzigaret a întrebat:

Salut.
O cauza pentru care se oxideaza argintul?
Mi-am cumparat doua lanticuri de argint 925 si ambele s-au facut negre.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bijuteriile din argint pot fi predispuse la oxidare daca nu sunt ingrijite corespunzator. Oxidarea se produce atunci cand argintul intra in contact cu oxigenul, umiditatea din aer, transpiratia pielii pe care sta bijuteria, cauzand o patina neagra si ruginie pe bijuterie.

Se curata usor cu bicarbonat de sodiu (bicarbonatul din bucatarie), fracandu-le cu pasta facuta din 1 lingurita de bicarbonat si 2-3 picaturi de apa, pasta pusa pe o carpa de bumbac cu care freci lantisoarele. Duap curatare se clatesc cu apa calduta si se sterg usor cu alta carpa tot de bumbac.

Ca sa le pastrezi foarte curate si sa nu se mai inegreasca atat de usor, le porti numai cand iesi din casa si le pui la gat, dar numai dupa ce ai facut dus, cand pielea nu mai este transpirata, fiindca accelereaza procesul de oxidare.
Se spune ca argintul inegreste rapid cand organismul omului este plin de toxine si se elimina prin transpiratia pielii.

| relian a răspuns:

Argintul, cuprul, aluminiu, otelul oxideaza, unde ai vazut tu argint sa nu oxideze.
Daca vrei sa nu oxideze, foloseste otel INOX, sau aur, platina, titan si alte metale care nu oxideaza.

Daca sau facut negre, pot fi doua cauze :
1- Ai purtat alea in conditii de umiditate mare si aer poluat, ceva sulf, ozon, atunci argintul oxideaza mai tare, cine aer este mult mai umed si in aer se gasesc produsi cu sulf sau ozon.
2- Nu este argint, este argint fals laughing poate fi cupru, aluminiu si alte metale care doar is suflate cu un strat f subtre de arigint, caz in care, atun ci cand is purtate direct pe lielea, acolo ai ceva umezeala si de aia se fac negre.

Argintul curat, cit mai pur nu se face negru nici daca speli sau folosesti mai stiu eu ce chimicale.
La tine mai mult ca sigur este ceva metal aluminiu suflat cu aergint de foarte proasta calitate.

Voi cei care va place sa purtati bijuterii, mai bine purtati de astea de otel inox, decti de argint, is mai ok, sau de aur. Daca nu-ti permiti din aur, inox e cel mai bun.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu am auzit pana acum sa se inegreasca argintul. Esti sigur ca este argint veritabil?

| Korkodeln a răspuns:

Argintul de calitate si inalta puritate (925+) se inegreste dupa un timp foarte lung, de ordinul zecilor de ani, care negreala se numeste patina si arata foarte bine. Se si curata usor la ultrasunete pentru ca nu e aderenta. De asemenea patina NU este toxica pentru organism, nu lasa pete permanente si asa mai departe.
Uneori bijutierii oxideaza voit bijuterile de argint si pe urma le spala, patina ramane in crestaturi si gravuri si da un aspect de bijuterie clasica si eleganta.

Stifturile chinezesti se oxideaza imediat, oxidul nu e de argint si poate sa pateze pielea sau sa dea alergii dermatologice, cum a mai zis cineva, daca iti place modelul, ia de inox, metalele pretioase sunt acum la preturi astronomice si sunt exact 0% sanse ca chestiile de pe Shein sau Temu sa fie de argint.

| ReddY25 a răspuns:

Probabil sunt imitații