| Alice1122 a întrebat:

Salut peste doua zile am teza la mate(joi) si nu prea stiu ce sa repet si cum profa e mai sucita nu a vrut sa ne spuna ce capitole sa repeteam.deci ce ar trebui sa repet (sunt in clasa a 6a) plz help chiar vreau o nota mare (scuze de categorie)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,cred ca ar trebui sa repeti cam asa:

-Probabilitatile
-Numere intregi
-Regula de 3 simpla
-Marimile invers proportionale
-Marimile direct proportionale
==> trebuie neaparat sa stii operatiile cu - si + (adica -10 +5 =...)

Geometrie

-Trebuie sa stii sa demonstrezi ca 2 triunghiuri sunt congruente
-Mediana
-Mediatoarea
-Daca ati ajuns la triungiul isoscel(cu tot cu proprietati)
dreptunghic

- Segmente.Linia etc(nu cred ca va va da din ele,dar cred ca nu strica sa arunci o privire peste ele)
-Cazurile triungiului DREPTUNGHIC(neaparat,sunt altele ca in celelalte triunghiuri,cred ca stii despre ce vorbesc)

Astea sunt cele mai importante de recapitulat,dar pentru a te asigura ca vei lua o nota mare, eu zic sa te uiti putin si pe celelale lectii mai putin importante-mai usoare)==>Parerea mea
'
Succes la teza, si sa am tii la curent cu nota pe acre ai luat-o
Pa-Pa:X