| ゼロの a întrebat:

Sper ca am nimerit categoria, daca nu scuze.De ceva vreme tot aud cuvantul "SPOILERS" am incercat sa il traduc pe google si pe alte site-uri si am gasit spoilere.Acest cuvant am incercat sa il gasesc in dex, dar nu cred ca am gasit definitia corecta.Imi puteti explica va rog ceea ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| RoseXD a răspuns:

Pff. Nici eu nu stiam ce inseamna, dar am prins din mers.
Este atunci cand cineva da foarte multe amanunte despre o carte, un serial sau film mai inainte ca si cartea sau serialul respectiv sa fie la TV sau sa apara in magazine. Si nu mai exista suspansul, intelegi?
Am vazut si eu de multe ori la recenziile in engleza ale unor carti "Warning! Spoilers!" si nu m-am prins ce insemna. Dar apoi am vazut ca erau foarte multe amanunte si daca o citesti, dupa numai are nici un farmec datorita spoilers-şilor.
Sper ca are sens ce am zis lol laughing. E cam nasol de explicat. Mda.

5 răspunsuri:
| cristianfrunza a răspuns:

Spoilerul este o parte din bara de plastic a unei masini. Spoilere mai pot insemna si anumite secvente dintr-un "film", "reclama".big grin

| ゼロの explică (pentru cristianfrunza):

Hei multumesc de raspuns, dar asta am gasit si eu in dex. Oricum mersi de faptul ca tia-ai irosit timpul in incercare de a ma ajuta.

| Heng a răspuns:

Acest cuvant este folosit in general in aviatie. Spoilers sau spoilerele sunt franele aerodinamice ale avioanelor, care le vezi pe hublou ca se deschid imediat dupa aterizare.Nu stiu cum le spune in romana, dar la asta se refera, franele aerodinamice ale avioanelor.

| mixxjim a răspuns:

Depinde pe unde il auzi, in ce context. la noi e cunoscut ca atare cu sensul tehnic, cel pe care l-ai gasit in dex. in traducere mai inseamna si hot, talhar, escroc, si tot ce tine de hotie si inselatorie - in sport e a folosi tehnici inselatoare, in jurnalism inseamna a produce o revista sau ziar identice au altul pentru a castiga prin inselaciune http://www.thefreedictionary.com/spoilers

| alexandru66666 a răspuns:

Cur