| user73763636828 a întrebat:

Salut,știe cineva dacă îmi trebuie și viza și pre-settled status dacă vreau să mă mut în Uk? Sau care dintre ele îmi trebuie? Mă gândeam să îmi iau pre-settled status ca să îmi iau și settled status dupa.A și apropo cat durează procesul până îți iei pre-settled status și de unde pot să îl iau dacă sunt în România? (Există site sau aplicație?)

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Dragul meu, procedura nu e asa simpla.
In uk te poti duce in vizita, nu iti trebuie viza pentru asta, dar daca te duci ca turist nu ai voie sa lucrezi si trebuie sa ai o anumita suma de bani in cont ca sa dovedesti ca ai cu ce sa traiesti acolo cat vizitezi. Nu merge sa te duci ca turist si apoi sa te angajezi, intri in belele foarte mari daca incerci sa faci asta
Daca vrei sa muncesti trebuie sa aplici pentru viza de munca si trebuie sa ai deja contract, adica sa te duci la sigur. Dar nu stiu cati angajatori se baga la asa ceva pentru ca sunt multe acte si taxe.
Poti sa te mai duci si ca student si sa aplici la viza de student dar nici acolo nu poti munci
Ar ramane ca singura sansa sa ai o ruda de gradul 1 care are settled status in uk si care te poate primi in casa si iti poate gasi de munca. Daca ai o ruda de gradul 1 acolo procedura e mult mai simpla.
Deci sa ajungi in uk nu mai e asa usor dupa brexit, e foarte complicat.
Eu zic sa-ti iei adio de la uk daca nu ai pe cineva acolo. Orienteaza-te catre Germania, Spania si altele

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Au toate datele pe gov.uk