| NorNegru a întrebat:

Sunt anul II și azi e prima zi în care trebuie să recontractez/recuperez două sau trei absențe a unei materii de anul trecut, din primul semestru. Am vorbit cu profesorul acum două săptămâni și mi-a spus că e în regulă, mă primește astăzi. Acum o oră, când am vorbit cu dumneaei, mi-a spus să intru în sală împreună cu anul I și să aștept. Întrebare ar fi următoarea: îmi va da ceva de lucru sau doar trebuie să fiu prezent la cursurile dumneaei?

Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu conteaza la cate seminarii ai cumulat absentele in anul anterior! Conteaza ca-ti lipsesc creditele aferente respectivei discipline! ---fie ca ai picat examenul, fie ca nu ai fost primit in examen din cauza absentelor la seminariile nerecuperate cu alta grupa in anul anterior.Lipsa creditelor aferente disciplinei te obliga ca,in acest an universitar, sa recontractezi disciplina(o treci in contractul disciplinelor din anul II).
Daca stii ca profesoara contorizeaza absentele de la curs, du-te si la cursuri. Daca nu, fa prezenta la TOATE aplicatiile respectivei discipline( seminarii si laboratoare).La toate universitatile tehnice(din Timisoara, Cluj, Bucuresti etc.) prezenta la seminarii si laboratoare este contorizata!--- daca absentezi, trebuie sa recuperezi cu alta grupa caci nu vei fi primit la forma de evaluare finala(examen, colocviu)!

| NorNegru explică (pentru alessia5158):

Culmea este că examenul l-am promovat cu o notă mare, m-am pregătit foarte mult pentru el, au rămas doar golurile acestea din timpul semestrului. Mă voi conforma situației. Mulțumesc mult pentru ajutor!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Absentele din anul anterior la seminarii si lucrari practice nu se recupereaza in anul curent! Va trebui sa refaci toate activitatile didactice aferente disciplinei(cursuri, seminarii, lucrari practice).

| NorNegru explică (pentru alessia5158):

Bună ziua! Da, am uitat să menționez că e vorba de 2 sau 3 seminarii la care am absentat. Practic la acelea va trebui să merg cu cei din anul I?

Mulțumesc frumos!

| Adry05 a răspuns:

Faci tot ce fac si cei de anul I, nimic in plus/minus

| Florin458 a răspuns:

La noi veneau si din anul precedent cand eram anul II si recuperau, insa depinde de absente. Poti recupera in 2-3 sedinte tot semestrul, profesorul facand un rezumat al materiei, insa in cazul tau vei face aceleasi activitati ca si cei din anul I.

| NorNegru explică (pentru Florin458):

Bună ziua! Dar nu înțeleg de ce doamna profesor nu a contorizat și ziua de azi. Deși am fost prezent în sală împreună cu anul I, nu am primit nimic de făcut.

Mulțumesc!

| Florin458 a răspuns (pentru NorNegru):

Poate a tinut cont ca ai fost prezent, nu e musai sa iti dea ceva de facut, o fi considerat ca e suficient sa fi atent.Totusi discuta cu dumneaei si vezi ce spune sa nu ai surprize.