| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Salut.Sunt clasa a 9-a,inca n-am inceput scoala dar am o multime de intrebarilaughing.Sunt la profilul stiinte ale naturii,dorindumi de la gradinita sa devin medic veterinar locuind la ferma am fost inconjurat de ele si le iubeam, stateam toata ziua cu ele.Dupa liceu daca da Domnu sa intru la facultate dau la medicina veterinara.Stiu ca este mult de lucru si de studiat dar o sa-mi dau silinta. Vreau sa stiu daca e chiar asa greu la matematica cum se zici? Multi spun ca nici nu cred ca vor trece clasa.Eu cred ca daca iti faci temele si nu raspunzi la profesor\ara chiar daca nu te pricepi la mate tot iti da un 5.Eu nu prea le am cu matematica,dar la biologie, chimie si fizica pot sa spun ca sunt chiar bun.Noi vom avea si un prof mai sever.Voi ce ziceti? Chiar e asa de grea matemaica la acest profil? Eu zic ca nu e imposibil.Dar vreau sa stiu in clasa 9, 10,11,12 ce studiem la biologie,la generala am inceput cu plantele,animalele, anatomia corpului si protectia mediului.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Karmesytta a răspuns:

Sigur vei trece daca iti faci temele si esti atent la ora de matematica si chiar cu nota mai mare decat un 5.Primadata in calsa a 9a incepi cu celula care este un capitol destul de greoi, apoi cu genetica si cu regnurile.Biologia de 9-10 te ajuta foarte mult daca vrei sa dai la farmacie iar cea de 11-12 este bazata foarte mult pe anatomie si genetica te ajuta daca vrei sa dai la medicina.Iti zic eu ca va fi foarte faina biologia numai ca la inceput e cam aiurea cu celula big grin si eu am terminat a 9a tot sn si am prins la mate tot un prof sever laughing)

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Karmesytta):

Ms foarte mult am mai pins curaj.Si pot sa fie cat de grea imi voi da silinta sa invat.

3 răspunsuri:
| Tarabostes a răspuns:

La mate vei avea note mici, dar sigur ve trece. Bacul, cel mai probabil, il vei lua cu o nota mult mai mare ca media ta la mate. Asta depinde de liceu cel mai mult. Biologia va deveni mult mai grea ca intr-a opta. Si chiar daca vei face biologie, daca nu vei avea un profesul prea bun nu vei invata nimic interesant, doar vei toci lucruri inutile si grele.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Tarabostes):

Ni nimic daca iau note mai mici doar sa imi iasa medialaughing.Si la biologie pot sa fie cat de greu nu am probleme cu invattul fiindca imi place si vreau sa invat.