| OnlyDga a întrebat:

Salut. Sunt ultimul an de facultate și am aplicat pentru work and travel. Încerc sa-mi termin și facultatea pe care nu știu dacă am sa profesez vreodată(a început să imi cam displaca ideea de a termina facultatea și încep sa lucrez pe aici,pe un salar de muritor de foame aproximativ cu tot cu studiile mele superioare,long story) si am spus ca ar fi o oportunitate de a încerca și experienta asta,având în vedere ca-s pe ultima suta de metri și chiar m-am gândit ca, dacă o sa-mi placa poate o sa vreau sa și sa rămân pe acolo. Am mai fost plecat prin straini, dar doar prin Europa. Cam știu ce inseamna și munca de jos insa America deja e altceva, pare o provocare și de ce nu. Știu ca îți trebuie minunatul greencard și chiar dacă n-ai cetățenie poți sa locuiești, lucrezi pe acolo. E destul de greu de obținut la fel ca și cetățenia din ce am mai citit, însă mi s-a părut interesanta loteria prin care poți câștiga un greencard. E adevărat ca poți sa încerci si care-s pașii? Cunoașteți persoane care au câștigat? Care ar fi șansele? Cam astea-s întrebările. Am scris cam mult da poate mai sunt persoane care se regăsesc pe aici. Mulțumesc, funda!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa, fiindca vizele de America sunt suspendate pe termen nelimitat, inclusiv cele de "work & travel".
Este scris mare pe site-ul guvernului american!

Ai pus intrebarea despre work si travel de mai multe ori in ultimile 2 saptamani si ai primit informatie oficiala si reala si totusi continui sa intrebi, de parca cineva de aici ar putea schimba Legile Americii pentru tine.
Ma intreb daca esti capabila, sa intelegi ce scrie pe site-ul orifical american.
Uite, le mai pun odata aici, poate te obosesti sa citesti:

https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/
https://www.mae.ro/travel-conditions/3749

| OnlyDga explică (pentru Violleta2022):

Viza se obține pentru work and travel pentru ca urmează sa ma înscriu, și da am pus o de vreo 3 ori mai exact, dar in alt mod având legătură cu work and travel și pentru ca este important pentru mine acest subiect, în momentul asta. De asta. Mersi oricum.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa obtii ceva de munca in America, nici macar loteria viselor nu mai functioneaza, din cauza pandemiei.
Nu-ti ai fa probleme cu munca de jos in America, ca nu face nici un sens, fiindca nu poti ajunge acolo fara contarct legal de munca, sau viza de munca iar ACUM sunt suspendate absolut toate vizele de caaltorie catre america.
Focuseaza-te pe luat in job in tara, ca si in Europa este foarte greu, tot din cauza pandemiei.

| haileewatson a răspuns:

Loteria Vizelor se organizeaza in fiecare an. Incepe in Octombrie si dureaza cam o luna.
Site-ul oficial este https://dvprogram.state.gov/. Acolo trebuie sa intri si sa te inscrii. Iti trebuie pasaport si poza de tip pasaport pentru inscriere. Este gratuit. Castigatorii se anunta in anul urmatorul in perioada mai-iunie.
Anual se inscriu cateva zeci de milioane de oameni la loteria si se aleg aproximativ 50.000 de castigatori. Dar atentie - daca ai castigat nu inseamna ca ai obtinut automat green card-ul. Mai intai esti invitat la Ambasada la un interviu, trebuie sa trimiti un dosar intreg de acte, sa-ti faci analize, etc. Daca treci de interviu primesti green card-ul.

In legatura cu ramasul in America pe viza de work and travel - nu poti face asta. Adica, mda practic poti ramane ilegal in SUA dupa ce a expirat viza work and travel dar esti acolo pe riscul tau si ilegal. Nu vei avea asigurare medicala, nu vei gasi loc de munca legal cu contract, nu poti sa-ti iei casa, nu poti sa faci nimic nici macar sa iesi din SUA si sa te intorci. Asa ca de ce ti-ai strica viata cu asa ceva? Mai bine gaseste-ti un american/americanca si casatoreste-te laughing

| Kam2400 a răspuns:

Salut!
Referitor la facultate, mici sanse sa profezezi sau sa câștigi bine, daca nu ai facut intership sau ai facut ceva sa te scoata in evidenta in timpul facultatii.
Nu poti sa rămâi acolo, e ilegal sa stai mai mult decat e specificat gen cu Work and Travel.
Pai poti da iti trebuie viza, iar aia iti expira cand se termina Work and Travel+perioada de calatorie.
Cetatenie, necesita vreo 7 ani de munca din ce am inteles.
Sanse mici, nu știu detalii, cunosc pe cineva care a plecat de mult( nu sunt de actualitate cu ce e acum).
Castigase loteria aia.
Are cetatenie deja deci a trecut timpul si e profesoara la un liceu.
Munca de jos e prost platita si acolo, zicea si la Work and Travel ca te descurcii cu banii si sa ramai cu ceva in orase mici.
Sincer viza de munca obtii greu, mai ales daca nu esti un expert in vreun domeniu.
De relocari in multinationale am mai auzit, dar pentru 1 an de zile. Poate in situatii exceptionale ajung sa ramana.
Realistic vorbind loteria vizelor e o varianta, iar alta e ca un parinte sa se casatoareasca cu un cetatean si sa ceara reintregirea familiei. De alte cazuri sa poata lucra ani de zile nu am auzit.

| OnlyDga explică (pentru Kam2400):

Știi cum ma pot înscrie pentru loterie, când e extragerea, etc? CV detalii.