| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! am mare nevoie de ajutorul vostru. Sunt un baiat de 23 de ani si am avut de-a lungul vietii mai multe relatii. In prezent sunt singur (acum 2 luni s-a incheiat ultima relatie) dar tot nu mi-am revenit complet desi sunt constient că nu se vor mai intoarce inapoi. Mereu ma simt afectat de ultima relatie, penultima relatie si ma gandesc de ce oare in prezent nu mai merge totul ca inainte? trebuie sa astept o perioada acum? parca totul e atata de gri in viata mea si nu glumesc deloc, vreau doar sa am o relatie serioasa dar acum totul e altfel cand nu ai relatie, dau FUNDA

Răspuns Câştigător
| Gnomzy a răspuns:

Cred că principala greșeală pe care o faci este să te duci cu gândul ăsta, că vrei să cauți relație. Iar când vorbești cu o fată și tinzi cu ea spre asta, apar problemele și fără să îți dai seama, grăbești lucrurile, și apar problemele ulterior. Cel mai bine ar fi să nu te duci direct cu gândul ăsta la o fată, ci doar cu gândul de a o cunoaște, și lasă restul să vină de la sine.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

In timp treaba se rezolva si vei putea gusta alta relatie poate mai ca lumea ca pana acum, acum e prea devreme inca sa fi bine si inca mai esti afectat de vechea relatie.
De aia nu mai merge ca inainte, normal ca e gri in viata ta deocamdata.

Asa au fost oamenii de generatii, dar le trecea si aveau apoi o relatie okey.
Incearca sa faci o relatie cand simti ca nu te mai afecteaza precedentele.
Deci se rezolva, ai putina rabdare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, s-a tot propagat vorba,, a-ti gasi jumatatea'', insa pusa in teorie, la propriu, e o strategie foarte proasta.Tu trebuie sa fii multumit si impacat cu tine, cu respect si stima de sine decenta inainte de toate, nu sa iti proiectezi fericirea si scopul vietii intr-o relatie cu altcinevam ca si cum esti incomplet iar o iubita te va face complet.De ce spun asta?
Fiindca daca acum te simti asa, crede-ma ca intr-o relatie nu se va umple acel gol definitiv, ci va fi doar o luzie, iar atunci cand se termina reapare acel gol si tu ramai cu buza umflata, asa cum pare ca descrii mai sus.

Apoi, eu am observat ca efortul este invers proportional cu rezultatul.Cu cat depui mai mult efort si fortezi nota catre disperare, cu atat sansele scad.Intai acorda-ti niste timp sa te vindeci/regasesti(poate dura cateva luni sau un an, fiecare este diferit, nu trebuie sa te judeci aspru pentru asta, ci sa-ti respecti ritmul tau), nu sari in relatii numai asa ca sa nu fii singur, iar apoi vezi cum decurg lucrurile.E posibil ca nu stii de unde sare iepurele.Succes.

| Konstantinos99 a răspuns:

Pai poate de data asta reusesti sa te pregatesti pentru o relatie dusa la final cu o fata, catre casatorie si etc. Nu vreau funda dar vreau sa intelegi ca experienta ta e 0 pentru gasirea unei noi iubite potrivite, poti sa incerci sa te simti un mic fan la trupei Vama care vrea totul de la 0 care vrea sa "desprinda minute de iubit" tu trebuie sa stii ce vrei cum vrei, ce cauti, si unde cauti. Acum nu stiu nimic depre fostele tale relatii dar poti sa incepi un hobby, sa cauti in locuri in care nu ai cautat pana acum si sa te remobilizezi singur. Daca ai bunici eu zic ca e un inceput fain sa ramai o perioada sa mai cauti pe acolo, pe la padure, pe la biserica si ocupati timpul efectiv cu munca, ofera 100% din tine oricui, dar 100% din inima ta oricui. Si sperand ca nu ai avut grija de iubitele tale si nu le ai dezonorat, nu o sa intru in detalii, gasesteti inima pereche fara doar si poate cu rabdare si treptat. PS daca ai rabdare de vanzare cumpar eu cu kila ca nu prea mai am NICI eu de mult HAHAHA

| Gnomzy a răspuns:

Salut, din ce observ, îți regăsești confortul în interiorul unei relații, și nu este un lucru bun, deoarece, în absența ei, tinzi să te grăbești și să fugi în alta, fără a considera anumite aspecte mult mai importante, spre exemplu să cunoști foarte bine persoana. Sunt de părere că cel mai bine ar fi ca o perioadă să te focusezi pe tine, să-ți schimbi zona de confort și să lași o relație să vină de la sine, fără să forțezi cumva comunicarea cu fetele.
Îți urez succes & take care!

| benybiro112 a răspuns (pentru Gnomzy):

Da, ma simt bine cand incep sa discut din nou cu alta, intr-adevar sunt un baiat inteligent, care stie ce vrea de la viata! am un job, lucrez in Belgia, vreau un viitor stii? dar probabil nici atata munca nu e buna si poate ca trebuie sa caut in Romania vreo fata, tu ce parere ai? da, sunt afectat inca de ultimele relatii si nu stiu ce fel de scapare as avea, te rog ajuta-ma ca esti foarte inteligent

| Gnomzy a răspuns (pentru benybiro112):

Cred că principala greșeală pe care o faci este să te duci cu gândul ăsta, că vrei să cauți relație. Iar când vorbești cu o fată și tinzi cu ea spre asta, apar problemele și fără să îți dai seama, grăbești lucrurile, și apar problemele ulterior. Cel mai bine ar fi să nu te duci direct cu gândul ăsta la o fată, ci doar cu gândul de a o cunoaște, și lasă restul să vină de la sine.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Frate, ce-ti faci cu mana ta asa ramane.