| crystall21 a întrebat:

Salut TpU
Am o problema cu Pc-ul meu
Eu nu descarc nimic si nu instalez nimic in C dar in fiecare zi tot creste memoria. De exemplu ieri aveam 4GB liber si ma uit azi si am 3, 8GB liberi...
Funda.

Răspuns Câştigător
| alex71yonutz a răspuns:

Pai din cate stiu eu ai virusi cat cuprinde, reinstaleazati windows-ul.bafta

12 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Descarca ccleaner si curata disk-ul.

| PaulCCraciun a răspuns:

Probabil ca folosesti foarte mult net-ul, te uiti la filmulete etc. si astea sunt descarcate temporar in pc-ul tau mai exact pe partitia C fara ca tu sa vrei, urmand ca in mod normal la inchiderea browser-ului ( Firefox sau altele ) acele fisiere temporare ar trebuie sa dispara, dar nu sunt sterse toate, o parte din ele raman, consumand din spatiu de stocare.

| PaulCCraciun a răspuns:

Ca sa nu te apuci sa reinstalezi win-ul ( cel mai probabil degeaba ) poti testa simplu daca ai sau nu virusi. Inchide browser-ul ( vezi ca pc-ul sa nu faca vreun update sau ceva ) si verifica spatiul ramas din partitia C din minut in minut sa zicem ( cu total commander ar fi cel mai bine ca vezi exact), daca ai avea ceva virusi, acestia ti-ar lua din spatiu si daca nu folosesti net-ul. Daca spatiul ramane acelasi, nu ai nimic. Virusi care sa nu faca nimic altceva decat sa iti manance spatiu, mai rar intalnesti, de obicei au un scop precis, sa iti corupa diferite aplicatii etc. Dar ca sa scapi de orice frica legata de virusi, pune-ti un antivirus bun, Nod 32 de ex, si lasa-l sa isi faca o scanare pe tot pc-ul. Eu am acest antivirus de foarte mult timp si e extraordinar de bun ( parerea mea), blocheaza accesul definitiv pe orice site care prezinta vreo posibila amenintare, iti sterge automat APROAPE orice virus sau amenintare care a intrat in pc etc. Eu unul am avut din ce in ce mai putine probleme cu virusii de cand mi-am pus Nod 32-ul. Mai sunt virusi de care nu poti scapa decat prin reinstalarea win-ului, dar cand faci asta ar fi buna si o formatare a intregului hdd. De ex un virus care corupe anumite functii ale sistemului de operare, mie mi s-a intamplat, nu mai puteam inchide win-ul, imi aparea ecranul albastru cu mesajul "Windows is shutting down." si pauza, statea asa cu orele, fiind nevoit sa reinst win-ul pentru a rezolva problema.

| Master1ro a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Scuza-ma ca intervin.
Cel mai bun antivirus in momentul de fata este BitDefender.
Daca exista virusi in sistem acest antivirus ii va gasi mai mult ca sigur.

| PaulCCraciun a răspuns (pentru Master1ro):

Cine zice ca e cel mai bun? cat despre virusi, iti garantez ca exista virusi care nu pot fi stersi din sistem de catre antivirus ( fapt patit de mine si de cunoscuti de ai mei ). Si inca ceva, toate lucrurile de pe lumea asta functioneaza intr-o anumita ordine pe care nu o poti schimba, de ex, prima data apare un nou virus, si dupa aceea apare si un antivirus care e capabil sa distruga acel virus, nu invers. Crede-ma, pe zi ce trece apar virusi din ce in ce mai 'puternici' si mai sofisticati capabili sa distruga totul, abia dupa asta stau programatorii si vad care a fost bresa prin care a trecut acel virus pentru a o putea remedia, si pana gasesc ei "leacul", pc-u e facut varza laughing.

| Master1ro a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Este logic ce spui tu, insa BitDefender are cea mai complexa baza de virusi la ora actuala.
Este adevarat ca pe langa alte solutii antivirus, BitDefender ii este necesar ceva resurse pentru a functiona optim pe un PC.
Sincer acest antivirus mi-a gasit virusi pe care alti antivirusi nu i-au depistat.
Pentru a venii cu un plus la afirmatia data, poti da o vizita aici :
http://stirileprotv.ro/......a-noi.html

| PaulCCraciun a răspuns (pentru Master1ro):

Perfect de acord cu tine, dar se pare ca te lasi putin dus de val zic eu, adica virusi precum Flame nu vei avea nici o data, pentru ca astfel de virusi nu o sa ii iei de pe site-urile pe care umbli zi de zi, acesti virusi sunt folositi pentru spionaj si alte vrajeli si sunt 'introdusi' intentionat in pc-urile vizate ( daca gresesc cu ceva imi cer scuze ). E ca si cum ai vrea sa iti construiesti un bunker in fata blocului doar pentru faptul ca eu stiu ce natiune a construit nu stiu ce bomba pe care nu planuieste sa o arunce in orasul tau big grin. Ce rost are sa imi pun un soft complex care imi consuma resurse inutil, doar pentru a ma proteja de niste virusi care nu ii voi avea vreodata? big grin Bravo lor ca au putut combate virusul, dar pe mine personal, deocamdata, nu ma incanta cu nimic. Bitdefender fie cu noi laughing. Numai bine.

| Mirunelu a răspuns:

In mare pe-aici ti s-a explica problema acum una din solutii. Incearca sa faci asta: Dai click dreapta pe C, intrii la proprietati, dai Disk Cleanup astepti putin sa incarce, apoi iti apare o fereastra, bifezi tot ce e acolo si dai ok. Astepti sa termine si ar trebui sa elibere din spatiu. Fa asta periodic.

| Answer17 a răspuns:

Pai daca iei ceva de pe net: poze, filme etc... si le salvezi pe Desktop sau in My Documents iti va ocupa spatiul din C.

| Master1ro a răspuns (pentru Answer17):

Salut,
Urmatoarele cauze pot determina acest lucru:
1. Ai fisierele proprii(muzica, filme, imagini, etc) pe Desktop sau My Documents acestea apartinand partitiei sistemului de operare;
2. Orice browser va salva in PC intr-o memorie temporala informatia inainte de a o reda.
Pentru a sterge aceasta memorie temporala poti folosi un PC Cleaner (recomand CCleaner, este gratuit si usor de utilizat ) sau poti folosi utilitarul sistemului de operare.
In cazul in care doresti sa folosesti acest utilitar al sistemului de operare procedezi in felul urmator:
Intri in My Computer - Click dreapta pe partitia in care se afla sistemul de operare (cel mai probabil partitia C) - Properties - Disk Cleanup - Bifezi tot ce se afla la rubric "files to delete" - dai click pe OK.

| RiperruzAditz a răspuns:

Deci asa am patit si eu, eram pe rosu. Deci mi-am luat TuneUp utillites si iti face calculatorul sa mearga mai repede. A gasit niste probleme si am dat sa le rezolve. Mi-a gasit 2Gb de image back-uri deoarece se face cate unu inainte de instalera unui update in caz de ai windows 7. Mi-a sters fisierele temporare ( cam 3Gb ) si mi-a facut laptopul sa mearga perfect. Iti recomand sa il descarci si tu.

| dcorneanu a răspuns:

Orice pui pe Desktop se salveaza tot pe C si majoritatea lucrurilor trase de pe net (din broswer) se salveaza tot in C
ai suficient spatiu liber deocamdata doar ca trebuie sa ai grija pentru ca daca e prea putin o sa iti mearga mai greu calulatorul