| Ghurgh a întrebat:

Salut, TPU!
Am și eu o mică întrebare. De la 15 ani împliniți, unde aș putea să mă "angajez" mai mult sau mai puțin spus. Mai pe scurt, unde pot lucra dacă am 15 ani? Mă ia cineva spre exemplu la curățenie într-un supermarket/mall/etc, sau ajutor bucătar/ etc? Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De la 16 ai voie.
Mă rog, daca vorbește mami și da o mica atenție....se poate.

| Cosmin483 a răspuns:

Poți munci doar de la 16 ani cu jumătate de norma, fără turele de seară.

| darrio2007 a răspuns:

Mai asteapta un an.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-ar putea să te ia picolo la un restaurant, sau ajutor la bucătărie la spălat vase. Sau să împarți fluturași la un supermarket. Trebuie să cauți mult ca să rezolvi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai rude cu vreo firma poti lucra, eu asa lucram la 14-15 ani. Legal nu este...

| zilog a răspuns:

Mergi la școală învață o meserie!
pentru că fără carte nu te angajează nimeni nici la desfundat wc-uri!
măcar o școală profesională să faci și tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vreo cunoștință care are nevoie de un mic ajutor.
Altfel nu prea sunt șanse de angajare la varsta ta.

| Yuoia a răspuns:

De la 16 ani, cu acordul parintilor.
Pana atunci, invata!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Trebuie sa astepti sa faci 16 ani.
In rest, doar la "negru", insa nu stiu daca cineva ar pune la treaba un copil.

| SetYourselfFree a răspuns:

E de apreciat faptul că ești o fire independentă, ca vrei sa ai banutul tau, cunosc persoana care la 37 ani nu vrea sa muncească si il tine mama.Dar la această vârstă, scoala trebuie sa fie o prioritate, fă-ți un viitor iar daca mai vrei sa faci un ban pe lângă poti incerca de la 16 ani sa te angajezi ca promoter la un magazin.

| al0o0o0 a răspuns:

De la 16 ani poti, dar daca tu chiar iti doresti sa muncesti si sa faci un ban atunci poti sa incerci sa plimbi caini vecinilor pe beni sau chestii de genul