| DAC a întrebat:

am si eu o problema cu laptopul.scoate un sunte ciudat in jurul tuchpadului.ideea ca sunetul asta se repeta la un interval de cateva secunde si este cam stresant.nu e de la cooler cu siguranta.cred ca alta este problema.are cineva idee care este aceasta? as ruga sa imi raspundeti cei care ati mai intalnit asa ceva.mersi

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Ce fel de laptop? Verifica unitatea dvd. Descrie zgomotul, 'ciudat' nu e suficient. Eventual revino cu detalii pe mesaj privat. Succes!

| alexmircescu13 a răspuns:

Posibil sa se auda de la dvd-writer. De asemenea ar putea fi un sunet din difuzoare (mai putin probabil, dar iau in calcul si posibilitatea asta). O alta posibilitate ar fi un hard-disk mai zgomotos. Introdu un cd in unitate si incearca sa-ti dai seama daca persista zgomotul. De asemenea fa o incercare cu difuzoarele date pe mute, cu cd in unitate si fara. Ca test pentru hard-disk, lasa laptop-ul in pace vreo 10 minute si apoi asculta-l. In mod normal hard-disk-ul ar trebui sa se 'linisteasca' din lipsa de activitate. Deocamdata nu mai am alte idei. Succes!

| SophieLoVeKorea a răspuns:

La laptopul meu se aude ca si cum ar fi un vant ceva de genul, dar nu e motiv de ingrijorare caci mi-a spus varimiu ca este de la ventilatorul din componeanta laptopului si daca te uiti mai bine sunt niste chestii intr-o parte la laptopului care arata ca niste gui de aerisire...ei bine pe acolo iese caldura pe care o degaja laptopul si cica daca se aude din cand in cand zgomotul acela inseamna ca functioneaza bine. happy

| DAC explică:

Laptop Asus X52JE-EX167D cu procesor Intel® CoreTM i3-370M 2.4GHz, 2GB, 320GB, ATI Radeon HD5470 512MB asta e configuratia laptopului.sunetul seamana cu un disc care se invarte in interior si nu e coolerul.e ca si cum s-ar invarti pentru 1 secunda si dupa s-ar opri iar in momentu in care se invarte parca ar zgaria ceva in interior...e cam greu de descris sunetul. poti sa il asemeni cu sunetul unei ape care curge...

| supo01 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, nu inteleg de ce, scoate un sunet ciudat din interior, iar daca tii mainile pe taste se si simte. Poti asemana sunetul cu sunetul pe care il fac tastele cand plimbi mana pe tastatura, nu stiu cum sa va explic. Cred ca e de la DVD-WRITER.