| Darkbloom a întrebat:

Salut Tpu.As dori sa imi recomandati o dieta din care chiar sa obtin rezultate sau sa-mi recomandati niste exercitii.Multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Nuuuu, sa nu scoti grasimile din dieta, pentru ca o sa faci o mare prostie! Dulciurile, tot ce contine zahar alb, fainoasele, prajelile, sucurile, astea trebuie sa le excluzi! Consuma carne de pui, vita, peste (somon, ton, crap, pastrav, etc) la cuptor/gratar, legume (broccoli, spanac, conopida, ceapa, etc - contin fibre!), grasimi sanatoase (nuci, avocado, ulei de masline), oua, lapte, branza (nu prostii gen danone cu 0% grasime-nici vorba. iaurtul grecesc e f sanatos- 2% grasime). In ceea ce priveste carbohidratii poti opta pentru orez brun si cartofi yams( sweet potatoes). 2L apa/zi obligat si odihna. Asta e un stil de viata sanatos, care o sa iti aduca numai beneficii.
Exercitii gasesti aici tot ce vrei
http://www.bodybuilding.com/fun/workout/exercise.html, pentru toate grupele de muschi. +cardio (alergare, bicicleta).
Multa bafta.

| cristimihailov a răspuns:

Dieta ta se cheama "doctorul nutritionist". Nu ai alta care sa iti fie mai potrivita decat aceasta din pacate.

| saabri a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de o dieta anume. Eu am incercat ducan dar m-am razgandit repede. Dieta: mananci orice in afara de dulciuri si grasimi, cu masura bineinteles happy. Fara bauturi carbogazoase si mult sport. Fara sport rezutatele intarzie happy eu asa am reusit. Baftawinking

| saabri a răspuns:

O lunga perioada de timp cateva idei gresite s-au perpetuat in lumea medicala si apoi intre pasionatii de nutritie sanatoasa, reducand grasimile la un rau necesar si aducand in prim plan dietele fara grasimi. Unii pretind ca ar putea vindeca si cancerul (Gerson) sau bolile cardiovasculare (Ornish) prin diete vegetariene cu foarte putine grasimi. Eu vad carbohidratii drept un "kerosen" al corpului nostru- ard repede, produc energie, induc turatii mari, in timp ce grasimile ar fi "motorina", arde mai greu, porneste greu. Sunt foarte importante sursele de carbohidrati, pentru ca cele bune au si vitamine, minerale, antioxidanti, fitonutrienti valorosi, fibre alimentare, potential alcalin. O persoana care vrea sa controleze apetitul si sa reduca grasimea corporala(regim de slabire), va gasi mult mai usor de facut aceste lucruri daca va consuma carbohidrati.

| mOBSCENE a răspuns (pentru saabri):

Draga mea, nu inteleg rostul acestui citat. Grasimile sunt foarte importante in dieta noastra, avand in vedere faptul ca reprezinta o parte a fiecarei celule si intra in componenta unor hormoni importanti, etc. Ca sa nu mai vorbim de importanta lor pentru o buna functionare a creierului. Poti slabi NESANATOS cu o dieta fara grasimi si vei avea probleme pe termen lung.
Grasimile NU le inlocuiesti cu carbohidrati. Este posibil sa faci asta invers, daca tii o dieta low-carb cu consum ridicat de grasimi, dar si atunci iti trebuie o data/saptamana o zi de incarcare cu carbohidrati. Atat proteinele, cat si grasimile si carbohidratii sunt foarte importanti pentru organismul nostru. Dar trebuie sa stim de unde sa le luamwinking.