| ZOZOKid a întrebat:

Ce este un formular AWB?

Răspuns Câştigător
| whitegirl7st a răspuns:

Scrisoarea de transport (AWB – Airway Bill) este documentul care insoteste orice expediere si are un cod unic de identificare care permite urmarirea expedierii

Scrisoarea de transport (AWB) contine datele de identificare ale expedierii :

•Destinatar: denumire, adresa de contact, tara, judet, localitate, cod postal;
•Expeditor: denumire, adresa de contact, tara, judet, localitate, cod postal, persoana de contact cu datele de identificare;
•Cine plateste;
•Numarul de plicuri/colete/paleti, greutate si descrierea continutului;
•Marfa este asigurata si care este valoarea;
•Instructiuni privind serviciile aditionale;
•Data ridicarii expedierii.
big grin