| GoGo23g a întrebat:

Cum s-a format cuvantul "inteles" funda+vot plsss
Va rog
Si explicati cum mss funda

7 răspunsuri:
| Kira22 a răspuns:

Format prin derivare cu sufixul "s" de la cuvantul de baza "intelegere"
dar nu cred ca e bine dar iti zic cum se face de ex la cuv copilarie:format prin derivare cu sufixul "arie" de la cuv de baza ''copil" sau neintrecut: format prin derivare cu prefixul ''ne'' de la cuv de baza intrecut, bafta

Răspuns utilizator avertizat
| BeYourserlf a răspuns:

S-a format de la cuvantul de baza "a intelege" prin derivare cu sufixul "es"

spern ca te-am ajutat
pup:*

| matei041070 a răspuns:

Cuvantu inteles s-a format din literele i,n,t,e,l, e, s adica sa pricepi ceva

| Marry_2448 a răspuns:

S.a format prin derivare de la cuvantul de baza a intelege cu prefixul "in" :d si citeste site-ul asta poate intelegi de ce:x http://www.limba-romana.net/......tetica/63/ sperr ca te.am ajutat :x Fundaa:x?

| TPUcorina a răspuns:

Inteles-format prin schimbarea valori gramaticale
-substantiv provenit din verbul "a intelege"

| Bia_Biutza_1991 a răspuns:

Inteles-derivare