| tigru18 a întrebat:

Daca imi fac pasaport simplu electronic (am 22 de ani) pot sa plec in SUA sau in alte tari unde se cer pasapoarte? Si mai am o intrebare : Daca vreau sa plec in SUA definitiv, cum obtin viza definitiva?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, pasaportul simplu electronic e pasaportul pe care il aceepta toate tarile.

https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/immigrant-visas-ro/

gasesti pe site ul ambasade toate documentele si procedurile necesare pentru viza

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca era asa usor sa intri in SUA, acum era plina de mexicani si alte natii.
Daca vrei sa ajungi acolo iti trebuie viza. Viza turistica pentru ca altfel de viza ar fi aproape imposibil de obtinut, doar daca nu esti foarte bun intr-un domeniu si gasesti un angajator sa se ocupe de tot ce e nevoie ca sa ajungi acolo (in cazul asta ti-ar trebui viza de lucru).
Foarte multi care au intentia de a ramane acolo, pleaca cu viza turistica si raman ilegal. Dar asta e riscant. Daca te prind te trimit in Romania si ai interdictie sa mai intri in SUA multi ani.
Si viza turistica se obtine destul de greu, trebuie sa iti ia interviu, ei vor sa fie siguri ca te vei intoarce, si poate dura saptamani, luni sau ani, iar viza e valabila 6 luni. Totusi nu e recomandat sa stai atata pentru ca bate la ochi, iar tu nu ai voie sa muncesti acolo.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

1. Si vrei sa spui ca SUA nu e plica de mexicani si alte natii?
2. Nu e un capat de tara sa obtii viza de emigrant pe baza locului de munca atat timp cat respecti legea si conditiile impuse.
3. Viza turistica se obtine in realitate destul de usor. In ultimii ani procentul de respingere la obtinerea vizei turistice e sub 10%
4. Viza turistica se obtine pe loc la interviul de la ambasada si tot procesul pana primesti pasaportul cu viza aplicata dureaza maxim 4-5 zile.
5. Viza turistica e valabila in majoritatea cazurilor 10 ani nu 6 luni.

Hai daca dramatizam sa nu dezinformam totusi

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

1. Daca acum e plina deja, sa ne imaginam cum o sa fie daca s-ar intra mai usor in tara
2. Da, dar e complicat sa gasesti loc de munca
3. Poate s-au mai miscat lucrurile, dar acum cativa ani stiu ca era destul de greu
5. Asa e, e valabila 10 ani dar nu inseamna ca poti sta 10 ani acolo ci 6 luni, iar in timpul asta nu ai voie sa muncesti. Cel putin, daca esti prins e nasol.
Per total, cuvantul ala "definitiv" din intrebare cred ca e doar un vis.

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Foarte adevarat!

| Bondarel99 a răspuns:

Mai pe scurt, daca vrei neaparat sa te muti definitiv in SUA cauta o americanca pe net si convinge-o sa va casatoriti, asa vei obtine si viza si cartea verde, dupa un timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa iei nici o viza de sedere permanenta.
Cam ce buget ai sa platesti chirie acolo si consumabile?
Poti sa aplici pentru viza de turist, de student, sau de muncit, vize de 3 luni un an si tot asa, trebuie sa le reinoiesti