| Chehne_Saber_1996 a întrebat:

Daca un cetatean Sirian este rezident in Emiratele Arabe (Dubai) de aproximativ 35 de ani si are permis de sedere valabil in Dubai, pentru a veni in Romania in vizita are nevoie doar de o invitatie facuta la notar sau este nevoie si de invitatie si de completat cereri la pasapoarte?

Răspuns Câştigător
| MarvelStars28 a răspuns:

Tinand cont ca are cetatenie siriana, conform MAE.ro, are nevoie de o invitatie aprobata de Inspectoratul General pentru Imigrari din cadrul MAI. Deci sugerez sa trimiteti un mail catre ei, igi@mai.gov.ro sau sunati la 021- 410.99.40 - de luni până vineri între orele 08:00-16:00.