| xEdy24 a întrebat:

Eu intru in aceasta toamna la liceu,am intrat la Stiinte ale naturii si vreau sa stiu daca pot ca la finalul liceului dau bacul si la informatica, si daca nu pot macar imi puteti spune daca pot merge la facultate de info?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit;)

| neutrino a răspuns:

Dupa ce vei lua bacul poti merge la orice facultate doresti.

| Puicki a răspuns:

Nu poti da bacul la info, dai competentele digitale care oricum se dau. Dar facultatea poti sa tii-o alegi cum vrei, nu conteaza profilul pe care l-ai urmat in liceu, atata timp cat esti pregatit si ai media de admitere buna. happy