| Celetano2020 a întrebat:

În ce proporție sunt folosite biologia și chimia în medicina?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara biologie (anatomie) medicul nu ar sti sa faca diferenta intre durere de cap si de stomac.
Fara chimie nu s-ar putea face analize de laborator, medicamente sintetice etc.
Fara cele doua discipline, medicatia ar fi la nivelul evului mediu sau chiar mai jos, cu speranta medie de viata in jur de 30 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Biologia si chimia sunt vitale in medicina, fara ele neputandu-se face nimic.
De aceea se invata la nivele avansate, chimia si bilogia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt folosite ca unelte, ca bisturiul, dar ele stau la baza teoriilor medicale de azi. Așa că ele sunt folosite implicit în orice act medical.

| anonimg a răspuns:

În proporție de 100%. Tot organismul uman este chimie. Nu se poate face nici cea mai simplă analiză fără chimie.

| Catrice a răspuns:

Nah, nu mare...numai 75%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biologia (anatomia) o să o folosești în toată facultatea.
Chimia am auzit că se face doar în primul an în semestrul I.

| OctavianSps a răspuns:

Buna. In proportia in care sunt cele doua materii principale de baza. In anul 1 si 2 sunt predate module bazate pe biologie celulara.