| яαzναη a întrebat:

Salut,TPU! In primul rand, nu stiu in ce categorie se incadreaza intrebarea sper ca am nimerit-o.

La ce folosesc GB RAM? Adica daca ai 1 sau ai 2GB,ce diferenta e, vreau o explicatie mai amanuntita.MULTUMESC!

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Nu are rost sa iti vorbesc in termeni tehnici, dupa nu mai intelegi nimic.

Unele jocuri, aplicatii, in general calculatorul functioneaza mai bine cu cati mai multi GB RAM are, sistemul intreg functioneaza mai usor!

Unele jocuri daca ai 1 GB Ram de exemplu nu poti sa le joci, deoarece cere performante mai mari...

Sper ca ai inteles! big grin

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Mai pe scurt, cu cât ai mai mulți rami, cu atât poți deschide mai multe programe în același timp, sau poți rula programe mai complexe sau jocuri mai mari.

| DoctorLove a răspuns:

Memoria RAM este memoria "de scurta durata" a calculatorului. Mai pe scurt, toate actiunile pe care le faci tu sunt inregistrate mai intai pe acea memorie si apoi in hard etc. Cu cat ai mai multa, cu atat mai bine. 1GB inseamna aprox 1000 Mb.
1 sau 2 GB iti ajung pentru performate medii, daca pui mai multi GB iti trebuie si un sistem de operare cu mai multi biti si ajungem deja departe.
Deci, daca ai 2 GB RAM, iti ajunge pentru jocuri, internet, filme si orice altceva.(dar mai conteaza si restul componentelor)