| anonim_4396 a întrebat:

leptopul meu a inceput sa faca un zgomot foarte urat, dupa 10 min de la pornire. incepe sa faca acel zgomot ca si cand ai scrie un cd.are 1 an de la cumpare. foloseste 52-66%din memoria RAM numai navigand pe net- folosesc acel gadget numit CPU meter! nu mai pot nici macar sa ma uit la un serial pe vplay fara sa inceapa sa faca acel sunet urat! oare este din cauza prafului? trebuie sa-l duc in service pentru curatare?
--- si mentionez este un laptop Asus x54hy-sx030d ---

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

E normal la core i3 sa faca un sunet urat. Cat despre memoria ram poti schimba sistemul de operare intr-unul mai vechi.

| radioboy a răspuns (pentru AgathaRo):

Ma refer ca pana acum 2-3 sapt mergea foarte silentios... cum trebuie sa functioneze un laptop...

| AgathaRo a răspuns (pentru radioboy):

Cu cat degaja mai multa caldura cu cat mai tare face. Daca rulezi aplicatii care iti consuma din resurse automat sa iti raceasca collerul la o temperatura optima face urat.

| CarlyXlove002 a răspuns:

Asa face si laptopul meu. Este ceva obisnuit

| Stroe_George_1986 a răspuns:

Curatal chiar tu acasa de praf uite un video care sa te ajute https://www.youtube.com/watch?v=aDlfVKpYFLQ