| NELUTUG1 a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog cum pot sa fac acasa singur canto si vocalize si cum sa-mi intretin vocea?

1 răspuns:
| Ecea a răspuns:

Ce fel de muzica vrei sa faci?
Pentru a face muzica clasica este destul de greu sa faci vocalize singur.In primul rand ai nevoie de un pian/orga pentru niste exercitii.
Intretinerea vocii este foarte grea.
Sunt exercitile cu "ma me mi mo ma me mi mo ma" pe fiecare semiton incepanad de unde poti sa cobori cu vocea pana unde poti sa urci maxim.
Mai sunt exercitiile cu cu "i i i i i i i i i" ( se incepe de pe o nota exemplu DO,si mergi de la do pana la Sol si inapoi la DO (do,re,mi,fa,sol,fa,mi,re,da) dar pronunti "I" totul legato(de asemenea se practica pe toate vocalele a,e,i,o,u) pentru a perfectiona sunetul.Dar mare atentie ca sunetele sa fie in linie dreapta sa nu iti tremure vocea absolut deloc.
Pentru intretinere poti incerca oua crude cu miere(mai basbeste) sau putin coniac,ciocolata calda, cafea inainte de a incepe sa canti.
Repet, depinde ce fel de muzica vrei sa faci(pentru manele si muzica populara nu este valabil).