| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la un liceu foarte bun la care trebuie sa invat foarte mult. Sunt pe profil filologie-engleza asa ca trebuie sa retin foarte multe informatii precum : argumentari, timpurile verbelor la engleza, lectii la istorie sau romana. As vrea niste idei ca sa invat usor ca de obicei eu invat si dupa uit si imi este greu sa ma concentrez si eu invat de dimineata si vin acasa obosit.
Va rog frumos sa ma ajutati!

1 răspuns:
| doolb4naeco a răspuns:

Pai eu una iti zic din propria experienta ca mie imi este mai simplu sa invat o lectie daca o citesc cu glas tare si apoi o spun tot cu glas tare dar uitandu-ma in oglinda, iar cand simt ca ma incurc mai trag cu ochiul in caiet. De ajutor ar fi sa subliniezi cu un creion notiunile la care te incurci. Ca sa retii mai usor denumirile mai grele incearca sa le asimilezi cu numele unui obiect sau altceva pe care il folosesti des. Eu asa invat la geografie, istorie, romana si engleza. La restul nu insist atat pentru ca astea sunt cele principale, in cazul meu. Sper sa iti fie de ajutor metoda mea, dar na, totul difera de la o persoana la alta.