| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la un liceu foarte bun la care trebuie sa invat foarte mult. Sunt pe profil filologie-engleza asa ca trebuie sa retin foarte multe informatii precum : argumentari, timpurile verbelor la engleza, lectii la istorie sau romana. As vrea niste idei ca sa invat usor ca de obicei eu invat si dupa uit si imi este greu sa ma concentrez si eu invat de dimineata si vin acasa obosit.

Va rog frumos sa ma ajutati! FUNDAA!

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

E mai ușor daca ești atent la ore iar acasă citești lecțiile de 3 ori, iar ca sa ti se fixeze mai bine informatia le mai scrii o data de mana intr-un caiet (eu folosesc un caiet cu 100 de file, in care îmi schițez toate lecțiile ) Pe mine ma ajuta mult daca îmi colorez ideile cele mai importante cu marker fluorescent. Pentru memorie te ajuta lecitina (o capsula pe zi), iar pentru concentrare ciocolata neagra e foarte buna. Stimuleaza activitatea cerebrala. Cam atât.
Mult succes!