| MotoKatâr a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce e un " Interlop " si cu ce se ocupă acesta. Deoarece am un coleg de clasă care tot zice că tasu e " şmecher " si că e Interlop. El bineînteles fiind "țigan" băiatul ăsta. Vreau sa tratati cu seriozitate subiectul.Multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Interlop:
- care desfasoara o activitate nelegala, suspecta
- care are o reputație rea

| Simpatic a răspuns:

In Romania acest termen desemneaza un mafiot.
Acum ca si mafiotii acestia au superiorii lor nu stiu cum sta treaba la noi.
Mafia a pornit din Sicilia si s-a extins in SUA cand acei imigranti au venit in state, acolo exista un cod un fel de lege nescrisa si se respecta acesta. Tot acolo au luat fiinta si ierarhiile cum ar fi capo, soldat etc
La noi este diferita treaba, puya explica cel mai bine intr-o piesa a sa "orice tigan mai imbracat se crede Fane Spoitoru".
Atentie nu toti tiganii sunt interlopi ci cei mai tari dintre ei, cum naiba o fi la ei ierarhia nu stiu.

| Wheizii a răspuns:

Iti garantez eu 100% ca nu e interlop, un interlop face afaceri ilegale si trafic de droguri, femei. Colegul tau vrea sa para smecher si grozav in fata voastra si se lauda cu asta, un interlop adevarat stie sa-si educe copilul in asa fel incat sa nu afle lumea ca el face afaceri ilegale.Probabil ca face chestii mici dar interlop clar nu e. Daca e chiar asa tare in gura de ce nu se lauda putin si la politie sa vina mascatii peste el acasa. Un interlop foarte cunoscut in Romania ca exemplu este Adrian Cordoneanu zis ''Beleaua'', a fost arestat recent pentru a omorat un om. Bafta si sper ca te-am lamurit.