| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Trebuie sa primesc un colet de la cineva și nu știe niciunul dintre noi 2 care sunt pașii pentru a livra prin posta romanahappy. Stie cineva etapele pe care trebuie sa le facă expeditorul? Și ce date trebuie pentru adresă?
P.S: dacă ma uit pe site-ul celor de la posta romana ma ia cu dureri de caplaughing

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: expeditorul se duce cu coletul la posta, completeaza un aviz de trimitere si plateste costul trimiterii. Adresa destinatarului (a ta) va fi cea pe care i-o indici tu, cu nume si prenume, judet, localitate, strada, nr. (la bloc si apartamentul), conform celor inscrise in cartea ta de identitate.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Să meargă expeditorul la un oficiu poștal din localitate și acolo va primi un aviz de trimitere pe care îl va completa pe loc cu datele din buletin și datele dumneavoastră unde trebuie să trimită coletul. Va plăti taxe de expediere.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Merge posesorul coletului cu coletul la posta si spune ca vrea sa expedieze un colet. Acum apar doua variante, expediere normala in care doar trimiti coletul de la o persoana la alta persoana sau expediere cu plata ceea ce implica sa ti se returneze niste bani dupa de coletul ajunge la destinatar. Lucruri extra pe care trebuie sa le sti, numele si adresa destinatarului corecta si o metoda de contact ( nr de telefon). Cand trimiti coletul la posta trebuie achitata o anumita taxa dar vei afla asta acolo. Trebuie si un act de identitate.

| WhiteLife a răspuns:

Împachetezi bine coletul, apoi mergi la Posta la ghișeu și spui că ai de trimis un colet. Să ai la tine buletinul și adresa celeilalte persoane. Va trebui sa specifici daca trebuie sa primești bani le el și dacă plătești tu transportul, sa destinatarul. După 3-4 zile, persoana respectiva va primi în cutia poștală un aviz, pe care scrie că are de ridicat un colet, valoarea (daca are de plătit) și oficiul poștal unde trebuie sa meargă. Să nu uite sa ia și buletinul cu el. Daca vrei sa trimiți prin curier, îți recomand site-ul:

https://www.colete-online.ro/

Foarte ușor de folosit și îți arată preturile mai multor curieri pentru adresa aleasa (sunt diferente destul de mari).