| Almássy a întrebat:

Salut
Vreau sa stiu cum sa imi protejez casa de hoti. Luna aceasta au fost peste 10 furturi in case iar eu sunt acasa doar cu mama si sora mea de 4 ani (tata e plecat) si adica ma cam tem deoarece suntem destul de instariti si am putea fi o tinta.
Deci ce sa fac? Sa incui toate usile si sa le pun clopotei?laughing

4 răspunsuri:
| TOOL a răspuns:

Daca langa casa ai o curte, ai putea sa-ti iei un paznic si cand ma refer la paznic poti achizitiona un catel mai mare care sa-ti pazeasca casa.

| Catalinhhh a răspuns:

Daca vrei sa-ti protejezi casa si de spargatori trebuie sa gandesti si tu la fel ca unul dintre ei. Afla de ce casa ta ar putea sa devina victima unei spargeri si cum poti impiedica acest lucru, inainte sa se intample.

Spargatorii apreciaza foarte mult aranjamentele florale

Florile din gradina casei, din ghivecele agatate la intrare si chiar de la fereastra le pot oferi hotilor un indiciu ca aici locuieste cineva cu mult bun gust si, cel mai probabil, cu destui bani.
Chiar daca aprecierea va poate flata, in prima faza, ar fi bine sa nu exagerati cu acesoriile cu care va impodobiti casa, fie ele si florale, deoarece frumusetea atrage de multe ori si privirile nedorite.
Sfatul este valabil si cand vine vorba de jucariile copiilor lasate prin curte, vesela de cristal uitata pe masa de gradina sau usa larg deschisa ce lasa sa se vada candelabrul impunator din sufragerie si plasma de doi metri.

Hotii sunt mult mai politicosi decat ati putea sa credeti

Spargatorii nu vor da niciodata buzna in casa, in miezul zilei, cu cagule pe cap, rangi in maini si bate de baseball!
De cele mai multe ori, acestia sunt cat se poate de prezentabili, sunt imbracati decent si intotdeauna bat la usa, inainte sa intre in casa.
Asadar, mai multe suspiciuni ar trebui sa iti trezeasca un domn amabil, ajuns intamplator in fata usii, ce te saluta cordial si intreba daca nu stii cumva unde locuieste familia Popescu, decat un tip dubios ce trece in viteza pe strada.

Verifica-ti cutia postala!

O cutie postala goala le transmite spargatorilor un mesaj extrem de clar: casa este locuita.
Cei mai multi raufacatori vor da o spargere doar cand sunt siguri ca nu este nimeni acasa, iar teancul de scrisori sau flyerele agatate de usa de intrare arata tocmai contrariul.
Pentru ca nu stau sa urmareasca postasul pentru a vedea daca e cineva acasa, spargatorii iti vor lasa chiar ei un biletel in usa, urmarind apoi daca acesta dispare sau nu si la ce ora.
Pentru a nu cadea in plasa hotilor, cel mai bine ar fi sa rogi un vecin binevoitor sa iti preia, din cand in cand, corespondenta si sa mai aprinda luminile prin casa, cat esti plecat, pe modelul "Singur acasa".

Daca ai ce pune in el, ia-ti un seif

Spargerile dureaza, de obicei, doar cateva minute, iar hotii nu au timp sa sparga un seif, doar daca nu cumva au venit special pentru asta.
De cele mai mute ori, spargatorii se vor multumi doar cu televizorul si combina, ajunsi in fata unui seif masiv pe care n-au cu ce sa-l deschida.
Cum spargatorii sunt baieti bine facuti, siguranta seifului trebuie dublata in mod obligatoriu si de incastrarea lui in beton, altfel vei constata cu uimire ca si 200 de kilograme de otel isi pot lua zborul pe fereastra.

Ascunde banii printre papusi si masinute

Spargatorii nu vor fi interesati de camera copiilor, doar daca impartasesc cu micutii o pasiune pentru ursuleti de plus si papusi Barbie.
Dormitorul parintilor, sufrageria si biroul sunt camerele vizate cel mai des de hoti, in timp ce camaruta cu peretii roz, plina de jucarii, nu merita, de obicei, deranjul spargatorilor.
Instalarea seifului in camera copiilor sau ascunderea casetei cu bijuterii in raftul cu papusi ar parea fi, deci, actiuni inspirate si utile.

Lumineaza foarte bine curtea

Niciun hot nu va risca sa fie vazut in timp ce sare gardul sau incearca sa descuie poarta. Cu cat curtea casei este mai luminata, cu atat scad sansele ca talharii sa se apropie de casa ta. De asemenea, este bine sa ai grija ca becurile stradale sa functioneze in permanenta. Adreseaza-te primariei sectorului sau orasului in care locuiesti pentru a remedia o eventuala defectiune.

Blocheaza-i caile de acces

Oricat de banal ti s-ar parea, chiar este important sa incui poarta in permanenta. Ai fi uimit sa afli ca o buna parte din jafuri au la baza usile sau ferestrele deschise. Neatentia costa, asa ca nu glumi cu securitatea casei tale.
Verifica periodic starea gardului ce iti imprejmuieste proprietatea. Daca acesta este din lemn, riscul de putrezire creste. De asemenea, animalele care incearca sa patrunda la tine in curte sapa adesea gauri la baza gardului, slabindu-i rezistenta. Asigura-te ca nu exista parti slabite sau sparte in gard, iar daca acest lucru apare, remediaza problema inainte de apusul soarelui.

Raporteaza orice persoana dubioasa din zona

Este mai bine sa previi decat sa treci printr-o experienta neplacuta. Vorbeste cu vecinii si luati masuri de fiecare data cand pe strada apar persoane necunoscute care nu par a avea un motiv intemeiat. Asteapta 10? 20 de minute, apoi sesizeaza o sectie de politie din apropiere. Astfel poti ajuta politia sa captureze un hot pe care il urmaresc de multa vreme si tu te vei imprieteni cu organele de politie din zona in care locuiesti.

Achizitioneaza un caine de paza

Un caine de rasa, bine dresat, poate alunga sau ataca spargatorii. Dresajul specializat este cheia succesului deoarece:
cainele nu are voie sa manance decat de la o singura persoana, in caz contrar poate fi pacalit de catre hoti cu otrava;
cainele va trebui sa identifice pericolul si sa latre doar atunci cand este, intr-adevar, nevoie; altfel, nu va face decat sa te alarmeze ori de cate ori un porumbel zboara deasupra custii sale;
gradul de agresivitate trebuie moderat pentru ca animalul sa nu raneasca sau sa omoare orice persoana sare gardul la tine in curte; accidente se pot intampla, asa ca va trebui sa te asiguri ca patrupedul tau este pregatit sa imobilizeze, nu sa muste un pradator
Un alt lucru pe care va trebui sa il faci, este sa acorzi cainelui libertate de miscare. In cazul in care cainele este legat, spargatorii pot folosi spray paralizant sau tranchilizante pentru a-l calma. De asemenea, agresivitatea poate fi o alternativa grava!

Foloseste un sistem de alarma

Sistemele de alarma au devenit din ce in ce mai utilizate in randul proprietarilor de case. Acuratetea tehnologiei de ultima ora elimina erorile ce apar din cauza animalelor de companie prezente in casa sau in curte. Alarmele silentioase sunt cele mai ingenioase, deoarece hotii nu vor fi alertati, ci doar firma de paza cu care tu ai incheiat contractul

| Adutzu2 a răspuns:

Iti cumperi un Doberman(sau orice caine mai periculos) si il lasi slobod prin curte noaptea, Pui gratii la geamuri, Nu uiti sa incui usile si poarta, Poti sa lasi un bec aprins, Te inchini si te rogi seara inainte de culcare si nu vor veni hotii.

| Marian001 a răspuns:

Cumpara un sistem video, alarma cevalaughingsau un caine(sa nu vorbesc de pistol, mitraliera, agheu, dinamita)incuie usile cam astea ar fihappy