| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau sa urmez un liceu militar(cel de la breaza) si nu inteleg de ce pe tot internetul asta nu sunt aratate informatii despre liceele militare. Adica vreau si eu sa stiu: Ce orar am? Am voie cu pc/telefon? Ce mancare primim? Ce se intampla daca stai mai mult de ora de stingere? Avem voie sa plecam in weekend acasa daca avem note mici? Mai citisem ca daca nu urmezi o academie militara vei fi nevoit sa platesti mancarea, hainele de la liceu.
Si ca vei avea un loc de munca asigurat, Care e ala? Ce salariu ai?. daca imi dati un site sau un raspuns potrivit pentru a fi informat in legatura cu liceul ar fi de mare ajutor!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista licee militare ci colegii militare. Orarul este complex. Nu se poate explica in doua cuvinte. In mare este somn de la ora 22:00 la 06:00 si apoi program de dimineata, masa program de pregatire si de instructie. Sambata se fac anumite activitati gospodaresti si timp liber. Duminica liber. Telefon ai voie cu telefon fara camera. Neoficial nu te prea verifica dar daca este un control mai serios ti-l confisca. Poti sa te mai documentezi si aici: http://bit.ly/2LRPLyo Eu am pierdut legatura de mult timp fiind in pensie. Laptopul era aprobat doar in timpul liber si fara internet si erau verificate. PC nici vorba. Dupa ora de stingere (oficial) nu poti sta. Neoficial se mai poate mai ales prin anii mai mari. Plecarea era numai daca aveai note peste 7. In situatii dovedite poti pleca in permisie. E mai complicat. Si, da! Ai un loc de munca asigurat fiind admis la nivelul de pregatire superioara de unde iesi ofiter, subofiter sau maistru-militar. Daca nu urmezi scoala superioara platesti scolarizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă pui astfel de întrebări, înseamnă ca tu ai așteptări mari de la un liceu militar!
Liceul militar NU are același regim ca liceul civil!

De asemenea, se stabilește o ora de culcare, nu ai voie sa hoinărești pe holuri haotic, trebuie sa Asculți de gradați, iar in privința notelor, părinții tai vor fi întotdeauna keep-in-touch cu profesorii!
Vestimentația liceului este strict obligatorie. Mâncarea este normala, cum ii prepara bunica de foarte multe ori.
Orarul este stabilit de șefii de catedră.

Dacă nu urmezi cariera militară, va trebui sa plătești tot ceea ce a investit statul in tine. Daca te transferi după primul an, atunci trebuie sa plătești și următorii ani obligatoriu.

Academia poți sa o urmezi sau nu, nu prea contează.

După ce termini liceul militar, esti declarat un adevărat cavaler, deci un Subofițer!

Primești servicii in schimbul serviciilor oferite statului, asta este clar. Vacantele îți sunt plătite de către stat (17 mil decontabili), iar salariul este unul de bază: 1.200 RON in cazuri fericite. Dacă avansezi in grad îți cresc și sporurile și salariul. Ai casa asigurata, mâncare asigurata ca sa nu faci greva foamei, dar nu cred ca o sa-ți mai ardă de casă dacă esti un adevărat militar sau soldat!

Semper Fidelis și sper sa vii in Armata Romană! Te așteaptă cu brațele deschise!

Mai puține întrebări cu "putem sa ne jucam le telefoane la ore târzii" și "pot sa agat pe coridoare" și mai multă seriozitate. In schimb, esti un adevărat soldat! happy