| Toni12 a întrebat:

Vreau si eu toate formulele posibile la paralelipiped, cub, piramida, trunchiu de piramida, trapez, cerc...etc,

4 răspunsuri:
| dyanakitty a răspuns:

Paralipiped: At=2(l*L+l*h+L*h) Alaterala=2(l*h+L*h). V=l*h*L diagonala la puterea a 2=l la puterea a2+L la puterea a 2+h la puterea a doua P=2(l+L). Abazei=l*L cub Atotala=6*l la puterea a 2 Alaterala=4*l la puterea a 2 Abazei=l la puterea a 2 diacogala cub =l√3. Diagonala bazei=l√2.

| Virguliță a răspuns:

Caută-le pe google. Suntem în week-end și nu vrem să mai auzim de școală.