| LordCristobal a întrebat:

Salutare comunitate!
De multe ori am auzit ca nu e bine sa iei fructe si legume din Turcia sau China.De obicei imi place sa cumpar produse romanesti de fiecare data.
Dar in cazul in care nu gasesc produse romanesti in supermarket sau la piata cumpar legume si fructe de import din Europa.
Am mai multe intrebari referitoare la acest subiect?
Fructele si legumele din Turcia trebuie evitate?
Existatea posibilitatea ca si marfa romaneasca sa fie contrafacuta?
Si daca nu gasesti marfa romaneasca ce produse de import pot sa iei cu incredere si ce tari trebuie sa eviti?

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Poți cumpăra produse bio și atunci vei fi oarecum sigur ca sunt de calitate! Celelalte toate sunt stropite indiferent dacă le cumperi de la țărani sau din supermarket pentru ca toată lumea stropește culturile indiferent de țară! Da sunt oamenii care vând în piețe legume care sunt din Turcia sau Grecia și spun ca sunt din România!

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e un răspuns la întrebare, dar e un comentariu apropiat de temă. După părerea mea, cel mai mare rău în lumea legumelor s-a făcut cu roșia. Fie vară, fie iarnă, nu mai găsești o roșie ca lumea nici la țărani, nici la supermarket, nici nicăieri. Ce iau făcut nu știu, dar au stricat-o rău de tot. Nu cred că o să mai mănânc vreodată roșia aia zemoasă și gustoasă, cum am mâncat când eram mic de la bunica din grădină. Astă vară, în plin sezon, erau toate cotoroase și cu venele alea albe prin ele, de îți venea să le arunci.

| Violleta2022 a răspuns:

Fructele si legumele nu poyt fii contrafacute, ca nu-i o genata sau pantof care sa fie falsificata!
Fructele si legumele pot fii modificate genetic, sau pot avea chimcale pe ele (pesticide, instecticide), de aceea este indicat sa nu cumperi din alte tari, ca sunt modificate genetic si nu au aceleasi propietati si calitati, ca cele "organice" crescute in gradina taranului.
Cam tot ce cumperi din magain si supermarketuri sunt produse contaminate cu insecticide si pesticide, de aceea nici cele romanesti nu sunt calitative ori foarte sanataose.
Cauta sa cumperi NUMAI de la piata, de la tarani, ca aia nu dau cu pesticide in copacii din curte, deci produsele lor nu sunt foarte mari si frumoase ca cele modificate genetic care se vand in magazine, ci mai mici, mai inegale, mai inestetice, dar sunt cele mai sanatose, crescute natural cu apa, soare si ingrasamint organic de la animale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu trebuie. 2.Fructele nu pot fi contrafăcute.

| IceRope a răspuns:

Cele din Turcia sau Italia sunt de calitate mult mai bună decât cele din Grecia, Egipt sau alte țări. Dar, asta este doar părerea mea. Nu cumpăr fructe sau legume proaspete în extra sezon decât turcești sau italiene.