| Vlad0123 a întrebat:

Luni dam test la istorie si am cam uitat ceva si nici in caietul de anul trecut nu gasesc.Nu mai stiu care au fost urmarile revolutiei industriale, primului razboi mondial si celui de-al doilea razboi mondial.Cine mi le va descrie(pe scurt, cu liniuta, pentru ca pe internet da vreo 5 pag si tot nu gasesc ce imi trebuie) va primi funda.

Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

1.revolutia industriala
Datorita numeroaselor fabrici si a uriaselor zacaminte de carbune si fier, Anglia a devenit atelierul lumii.
Datorita industrializarii a fost nevoie de noi specialisti care sa stie sa prelucreze metalele, sa coordoneze si sa repare masinile. Din acest motiv au aparut scoli tehnice, facultati de inginerie, facultati de contabilitate si economie.
Cea mai importanta urmare insa a industrializarii si cea mai reprezentativa trasatura a epocii capitaliste a reprezentat-o aparitia statelor nationale

Primu raz
Au apărut noi state pe harta politică a lumii
au fost înființate organizații internaționale
noi idei politice și economice și-au câștigat locul în lume.

Al 2 raz
Europa ruinată
Europa Centrală și Răsăriteană sub controlul comuniștilor
Schimbările de frontieră: Germania, Polonia, România și Uniunea Sovietică
aparitia ONU