| Alexandru197 a întrebat:

Salutare oameni buni!
Am o intrebare: e posibil sa primesc plic pentru inrolare in armata sa apar Ro stiind ca eu sunt plecat in Spania de 1 an?
Intreb daca ar trebui sa plec urgent mai ales ca am aflat ca daca nu te prezinti faci puscarie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este nici o problema.
Daca esti apt medical si ai varsta intre 20 si 35 de ani ai putea fi chemat la incorporare doar in caz de mobilizare, stare de razboi sau de asediu, ceea ce nu este cazul acum si nici nu cred ca o sa fie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, nu se fac incorporari pentru efectuarea serviciului militar, acesta este obligatoriu doar pe timp de mobilizare, stare de razboi sau de asediu.
Acum se face doar verificarea rezervistilor (cei care au facut armata).

| Alexandru197 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am facut armata. Are ceva daca nu am facut armata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandru197):

In prezent nu este nici o problema.
Daca esti apt medical si ai varsta intre 20 si 35 de ani ai putea fi chemat la incorporare doar in caz de mobilizare, stare de razboi sau de asediu, ceea ce nu este cazul acum si nici nu cred ca o sa fie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Se fac doar chemari pentru rezervisti, pentru verificarea situatiei. Poti contacta ambasada din Spania daca te-au chemat la CMJ, si daca esti rezervist (adica ai facut armata). Verificarile astea trebuiau facute periodic dar CMJ-urile au intrat in subordinea Consiliilor Judetenea si aia nu si-au mai facut treaba. Daca era vorba de incorporare atunci era caz de puscarie. In cazul verificarii te alegi doar cu o amenda. Daca pleci intr-o tara non NATO scapi si vii dupa prescrierea puscriei.hee hee

| Alexandru197 explică (pentru Salontanul):

Nu am facut armata.

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandru197):

Atunci n-ai nici o problema.

| minrest a răspuns:

Nu se face, omule, nici o inrolare.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Nu te speria sunt doar vorbe

| Silviullet a răspuns:

Lasa stirile, te prostesc de multe ori. Bafta