| ItachiUchiha17 a întrebat:

ziceti-mi si mie după ce a continuat romanizarea daciei URGENTT! Funda pentru cel mai bun si scurt raspuns! :-)

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Intrebarea asta nu are sens. Vrei sa spui ce a continuat dupa romanizare?
Dupa abandonarea Daciei de catre romani, populatiile barbare s-au asezat pe acest teritoriu. Dintre acestia, gotii, gepizii si slavii au exercitat o dominatie directa, in vreme ce hunii si avarii au preferat controlarea indirecta, prin interpusi, a teritoriului avut in discutie. Fata de societatea romana, populatiile barbare aveau o structura diferita, cea a unor 'societati de sefii', dupa termenul definit de catre Colin Renfrew. In cadrul unei astfel de societati, caracteristic este amestecul etnic. De asemenea, vecinatatea cu Imperiul a avut un rol determinant in influentarea acestei societati, care a imprumutat o serie de bunuri culturale provenind din sudul Dunarii. Chiar daca relatiile cu statul roman au fost adesea tensionate, remarcabila ramane capacitatea ultimului de a influenta societatile barbare. Dupa c. 602 d. Hr., caderea limes-ului dunarean in contextul revoltei lui Phokas a marcat trecerea slavilor in Imperiu si, in consecinta, ruperea romanitatii la Dunarea de Jos. Momentul marcheaza, in istoriografia moderna, sfarsitul istoriei vechi a Romaniei.

1 răspuns:
| ItachiUchiha17 explică:

Mersi de raspuns.