| D4riu5 a întrebat:

Salutare tuturor, aș vrea să montez o antenă de 10dbi pe un bloc și mă interesează cum se procedează, dacă am nevoie de avize, etc.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai face asta?

| sierra1 a răspuns:

Ce dimensiuni are?

| D4riu5 explică (pentru sierra1):

1,8m și grosime câțiva cm

| sierra1 a răspuns (pentru D4riu5):

Pe balcon nu-ți încape? ...altfel, riști să ți-o "imprumute" vreun vecinaș

| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să spui ce fel de antenă, pe ce lungime de undă, ce dimensiuni...

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Cred ca vrea sa își facă post de radio privat. Problema este ca nu poate emite cu o asa antena... Ii trebuie 4antene direcționate pe puncte cardinale... Problema dacă nu ai licență te alegi cu dosar penal pușcărie confiscat aparatura amenda.

| D4riu5 explică (pentru anonim_4396):

Cine își mai face așa ceva în 2022? Să fim serioși, e vorba despre altceva

| Frank51 a răspuns:

Nu ai voie să montezi nimic nicăieri, nici măcar acasă la tine în cameră. Dacă se descoperă că emiți ceva, vin peste tine mascații, confiscă tot și iei amendă.

| aditimus a răspuns:

In primul rand ai nevoie de acordul propietarilor din bloc si apoi ai nevoie de aprobarea primariei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rand ai nevoie de acceptul celor de la etajul 4, apoi celorlalți, după care aviz de la primărie de la mediu.

| D4riu5 explică:

Ca să-i lămuresc pe toți despre ce e vorba, am un bobcat și vreau să minez helium cu el, și vreau să pun antena cât mai sus posibil.

| bodboss201 a răspuns:

Din câte știu, nu, nu îți trebuie niciun aviz.

| Brizbriz a răspuns (pentru bodboss201):

Din cate stiu eu, pentru ORICE EMISIE de peste vreo 10 metrii, iti trebuie la avize de te capiaza
SI COSTA de te capiaza
si ca sa iti dau un exemplu, in SARACIA DIN ROMANIA s-a trecut cu catel si cu purcel pe dvbt2 pentru ca se pot baga mult mai multe date pe un singur canal de freventa... iar de pe dvbt(1) au tot disparut canale TV, pana a ramas numai TVR-ul care SUNT OBLIGATI PRIN LEGE, SA EMITA LA NIVEL TERESTRU, d'aia platim TOTI abonament tv la factura de curent