| Brilalexa a întrebat:

Salutare tuturor! Stiu ca e ciudat ce o sa va intreb dar sunt curios daca are rost sa fac ceva in legatura cu problema mea. Sper ca povestea nu e prea lunga, sora mea sta la ultimul etaj într-un bloc cu 4 etaje, familia mea a locuit acolo de cel puțin 25 de ani, la etajul 3 al clădirii, intr-un apartament locuiește o familie care este recunoscută pentru mizerie și acei gândaci de bucătărie care umplu toată scara și un miros dezgustător. Acum câteva săptămâni am venit să stau la ea pentru o perioadă dar când am urcat scările mi-a făcut foarte rău un miros de putred, moarte și jeg, sora mea m-a certat din cauza ca am vrut sa sun politia pentru ca am crezut ca e ceva mort acolo dar mi-a zis sa renunț ca e doar MIZERIE!( promit ca 3 zile la rand am vrut sa sun, mirosul de jos urca mereu sus la 4)Intre timp o batrana care sta sub respectiva vecina a zis ca ar vrea sa mearga la primărie și sa semnam toti să o evacuăm pe cea de la 3 din cauza ca toată mizeria de la 3 se scurge la ea la 2, plus gândaci, jeg și miros de îți mută nasul. Întrebarea mea e, are rost sa sunăm la poliție vecinii sau sa facem ceva? Ar putea ceva ca sa duca la situatia in care "vecina "de la 3 sa păstreze curățenia ( fara miros și gândaci pe scara care aftecteaza alți vecini) sau ne obosim degeaba? Am
Încercat să caut legi și informații pe net dar nu prea înțeleg.( ea este proprietara pe apartament, de câțiva ani fiica ei s-a mutat intr-un bloc apropiat în chirie cu 2 copii mici și unul "pe drum" oamenii de acolo se plâng de mizerie și miros la fel ca la noi pe scară ) multumesc din suflet dacă ma puteti sfătui, toate cele bune!

4 răspunsuri:
| Emanuela29 a răspuns:

Eu sunt foarte curioasă dacă e ceva putred acolo laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Eu as suna la Sanepid... cu siguranta este ceva mort pe colo, daca nu cineva cu siguranta vreun caine, pisica ori sobolani morti.

| gllopel a răspuns:

Daca semneaza mai multi vecini, puteti depune plangere la DSP, primarie. Vor veni si ii vor arunca tot ce are.
Insa va trebui sa faceti dezinsectie pentru gandacii aia. Tot blocul.
Ciudata mi se pare atitudinea surorii tale. Nu o deranjeaza mirosul? "E doar mizerie"? Si ii place acea mizerie?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sora ta nu mai percepe mirosul la fel cum il percepi tu. S-a obisnuit.

Nu e normal sa se scurga nimic de la un etaj la altul. Nici macar apa.
Nu mai asteptati cu semnaturile, sunati undeva sa vina sa deschida usa aia. Pompierii, Politia. Posibil sa fie cineva mort in casa! E urgent!