| V1ADUTZ a întrebat:

Salutare vreau sa-mi iau un moped si nu stiu sigur dar imi trebuie atestat sau nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca iti trebuie atestat, iar de la 1 ianuarie iti va trebui chiar si carnet

| Mihaitzz a răspuns (pentru suntserios):

Daca mopedul are motorul 0-49 cm3. Daca are 49-124, iti trebuie permis A1, iar peste 149cm3 A

| suntserios a răspuns (pentru Mihaitzz):

Corect

| Mihaitzz a răspuns:

As vrea sa te informez ca pana la sfarsitul anului, poti circula si cu atestate chiar daca ai 16 ani.De la anul trebuie neaparat permin, deci cei care au 16-17 ani si si-au luat vreun scuter/motocicleta trebuie sa astepte varsta de 18 ani ca sa dea pentru permis.

Daca mopedul are 0-49 cm3, iti trebuie atestat, dar nu te-as sfatui sa iti faci, mai sunt doar 5 luni din acest an cu care poti merge cu el.
Cati ani ai?

Bft

| V1ADUTZ explică (pentru Mihaitzz):

| Mihaitzz a răspuns (pentru V1ADUTZ):

laughing Si daca ai 14 ani de ce te intereseaza atestatul? Se da la 16 ani.
Oricum sunt in situatia ta, tot 14 ani, si vreau si eu sa imi iau, am cativa bani stransi, dar il la bunimea daca imi iau...

| V1ADUTZ explică (pentru Mihaitzz):

Poi daca te prind gaborii fara atestat nu te amendeaza?

| Mihaitzz a răspuns (pentru V1ADUTZ):

Asa e.dar unde am eu bunici stau cumva chiar la margine, si din gradina am zeci de km de drum nu-s drumuri nationale sau cum se numesc...is doar drumuri facute de carute, si na, acolo nu are ce sa-ti faca ..pe acolo am eu intentia sa merg. vreau sa imi iau un piaggio cu pedale laughing ..Sunt foarte bune, au consum de 1-1, 5 litri la 100 Km...Si piesele sunt foarte ieftine
Asa de plimbare merg!

| V1ADUTZ explică (pentru Mihaitzz):

Eu stau fix la drumul principal

| Mihaitzz a răspuns (pentru V1ADUTZ):

N-ai ce face atunci, asteapta pana faci 18 ani..imi dai funda la primul raspuns?

| V1ADUTZ explică (pentru Mihaitzz):

Si imi iau tot un piaggio ciao 50cc

| V1ADUTZ explică (pentru Mihaitzz):

Am dat funda

| Mihaitzz a răspuns (pentru V1ADUTZ):

waiting. Eu am zis primul esentialul + alte lucruri care te poate ajuta.

Răspuns utilizator avertizat