| anonim_4396 a întrebat:

Salutari!
Cum sa fumez mai putin?
Adica am incercat prin metodele psihologice pe care le stiu, gen sa evit locurile in care obisnuiam sa fumez, obiceiuri in care obisnuiam sa fumez etc.
P.S in ultimul timp sunt forte stresat, motive pesonale.

7 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Din nou, am mai zis-o la cateva intrebari... Fara vointa si putere nu faci nimic.

| Samariteanul a răspuns:

Treci pe cea electronica.Nu vei mai da banii pe pachetele de tigari si te va elibera mai usor de stres.

| Crush247 a răspuns (pentru Samariteanul):

In niciun caz!
Am cunostinte care au facut apa la plamani datorita acelor prostii.
Plus la mine nu e o problema financiara ci de sanatate, nu am nicio problema, sunt sanatos tun, dar nici nu as vrea sa am.
Plus fumez Pall Mall S-line violet (Slim )

| Samariteanul a răspuns (pentru Crush247):

Atunci n-ai decat sa incerci sa reduci numarul tigarilor fumate pe zi

| KronstadtResurrection a răspuns:

Chiar daca am renuntat la fumat (dupa mai mult de 20 de ani), nu sunt in masura sa-ti dau cine stie ce sfaturi. Pot sa-ti spun doar atat: ori esti fumator, ori nu. Am realizat faptul ca este ceva mai mult mental, o obisnuinta, fazele cu sevrajul si alte chestii tinand pur si simplu de starea ta mentala.
De cand am renuntat m-am ferit sa arat cu degetul, sau sa dau sfaturi. Te asigur ca atunci cand vei dori cu adevarat sa renunti la fumat, vei stii ca acela este momentul si o vei face dintr-o data, cu lejeritate, indiferent ce spune X sau Y. It's up to you, buddy. happy

| ASMA14 a răspuns:

Atunci cand simti nevoia sa fumezi mesteca o guma sau o bomboana mentolata. Daca ai ambitie sigur reusesti trebuie doar sa vrei sa te lasi de ele

| Himynameis a răspuns:

Fa altceva. Practica un sport ceva, ocupa.ti timpul cu altceva si o sa uiti la un moment dat.