| deffect a întrebat:

Salutari cum se mai numeste liceul in care mai faci un an in plus?

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Parcă în şcoala profesională se făceau 13 clase. Se fac în liceele de profil care au şi învăţământ normal şi de SAM.

| BUBULINA a răspuns:

Te referi la seral?

| mariusbymedia a răspuns:

Sam sau profesionala

| msonegirl a răspuns:

Este acel liceu in care faci 5 ani: 3 de SAM (scoala de arte si meserii sau profesionala). Aici inveti o meserie: zidar, cofetar, chelner etc... 1 an de completare si inca un an sa-ti definitivezi liceul.

| XenofX a răspuns:

Sam daca la asta te referi
agricultura

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Liceu în care ai rămas repetent.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Profesională nu mai există.
Iar Școlile de Arte și Meserii ( SAM ) sînt în lichidare ( nu se mai poate intra, o termină doar cei care sînt intrați deja ).

SAM înseamna:
- 2 ani SAM
- 1 an completare ( în care ajungi la nivelul unuia care a terminat 10 clase de liceu normal )
- 2 ani de liceu progresiv

Meserii ce se studiază la SAM sînt multe, însă RAR se fac în serios astfel încît să înveți ceva. Iar nu în ultimul rînd, trebuie ca tu să fii interesat de acea meserie, ca să înveți ceva.