| efectivsuperb a întrebat:

Seară bună TPU. Bunica mea a fost la o farmacie săptămână trecută și i s-a cerut buletinul pentru că doamna de acolo a zis că are nevoie de datele ei de pe buletin. Ea a primit o rețetă de la medicul de familie, rețetă compensată și doamna de la farmacie i-a spus că îi trebuie buletinul ei ca să îi bage datele în laptop. Astăzi, când a venit în vizită la nepoți, mi-a zis de situația aceasta și că nu i s-a mai cerut buletinul până acum la alte farmacii, chiar dacă ar fi mers de prima dată. I-am zis să nu își facă griji, dar mă stresează la cap acum cu situația asta și dacă se întâmplă ceva cu buletinul ei. Ea are 68 de ani și nu prea mai realizează așa mult ceea ce face, deci se va întâmpla ceva cu datele ei? Orice părere despre situația asta o să îmi fie extrem de folositoare, mulțumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta n-a avut la ea cardul de sanatate, ca urmare i s-a cerut buletinul, pentru identificare (codul cartii de sanatate este generat din CNP).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este nromal sa i se ceara buletinul, fiindca sunt date care trebuiesc mentionate in contul farmaciei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare absolut normal sa ii ceară buletinul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti sigur/a ca i-a cerut buletinul sau doar cardul de sanatate, deoiarece in farmacie nimeni nu iti cere buletinul decat daca iei medicamente pe reteta verde cum ar fi antibioticele codeina de exemplu acolo ti se cere buletinul adica cnp ul deoarece aceste pastile dau dependenta si nu se pot elibera fara datele din buletin ale pacientului, intrea ba o ce pastile i-a dat medicul, la o reteta obisnuita nu ti se cere buletinul ci doar cardul de sanatate si cardul farmaciei respective de pildă card catena card dr Max sau card Donna depinde de farmacie

| dullcat a răspuns:

Buna.E ok, nu se va intampla nimic cu datele ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice reteta speciala necesita datetele pacintului pentru a fi in baza de date!

| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu are cardul sa sănătate, i se cere buletinul.
Asta se întâmplă și când iei pentru altcineva medicamente de pe rețele.
Pentru că cică trebuie sa fii in baza de date a farmaciei.In fine

| Drake21 a răspuns:

Da ca sa o inscrie la farmacie si s ai faca card la ei, e usor de dus la farmacie, dar la restaurantele care au mese sub pamant pentru mancat, daca vine un cutremur eu cum ies de acolo