| LeonardRoller a întrebat:

Spuneti-mi si mie toate rasele de pisici va rog frumos. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Biuka a răspuns:

Http://www.latifa.ro/pisici/rase/
Funda? :o3

4 răspunsuri:
| Asyul95 a răspuns:

Albastra de Rusia-Aceasta pisica cu corpul zvelt si gratios prezinta o statura medie. Labele sunt alungite, picioarele mici si ovale. Coada este destul de lunga si de subtire.
Americana cu par scurt-Americana cu par scurt e omologul american al britanicei cu par scurt si al rasei europenecu par scurt din Europa continentala.
Angora turceasca-Angora turceasca este o rasa cu par lung, importanta din punctul de vedere al istoriei studiului felinelor caci se considera ca ea a transmis acest caracter celor mai multe rase actuale cu par semilung sau lung si mod deosebit persanei.
Bengaleza-Pisica bengaleza a fost creata relativ recent de Jean Mill, o crescatoare din California
Bombay-Bombay seamana mult cu o pantera neagra in miniatura, din India.
Britanica cu par scurt-Britanica cu par scurt este, in Marea Britanie, omoloaga europenei cu par scurt din tarile Europei continentale si a americanei cu par scurt din Statele Unite ale Americii.
Chartreux-Astazi, rasa Chartreux este foarte apreciata atat de publicul european, cat si de cel american.
Europeana cu par scurt-Pisica europeana cu par scurt, pisica maidaneza imbunatatita, este cea mai reprezentativa dintre toate pisicile de companie. Stramosii ei i-au transmis un simt dezvoltat de independenta, mari capacitati de adaptare, un instinct puternic de vanatoare si o sanatate buna. La prima vedere, pisica europeana se poate asemana cu orice pisica de pe strada. De fapt, trebuie sa posede mai multe caracteristici care o fac deosebita si care-i deschid usile expozitiilor.
Havana-Havana este o rasa creata in Marea Britanie, in anii 1950, printr-un proram de imperechere si selectie, in care, fara indoiala, s-a facut apel la siameze purtatoare de gene de culoare ciocolatie si la europenele negre.
Maine Coon-Maine Coon este o rasa din America de Nord. Numele sau provine din asocierea numele regiunii de origine, statul Maine, si a prescurtarii cuvantului racoon care inseamna „raton spalator" in engleza.
Norvegiana de padure-Povesti vechi din Scandinavia demonstreaza ca Norvegiana de padure exista de foarte mult timp. In scopul deratizarii se crede ca a fost adusa de catre vikingi din zona Marii Caspice.
Ocicat-Rasa Ocicat a fost creata aproape din intamplare in Statele Unite, in 1964.
Pisica pestrita californiana-Pisica pestrita californiana s-a nascut mai intai in imaginatia unui scenarist hollywoodian, Paul Casey
Pisica sacra birmaneza-Originile pisicii sacre de birmania sunt si astazi inconjurate de mister.
Ragdoll-Ragdoll este o pisica cu par semilung de tip colourpoint si caracterizata printr-un tonus deosebit, in comparatie cu cel al altor pisici.
Turceasca Van-Turceasca Van e o varietate a rasei angora turceasca individualizata suficient de istoria si aspectul sau pentru a-si merita statutulde rasa de sine statatoare

Uite site-ul daca vrei sa afli mai multe despre ele.dai "Citeste Mai Mult".
Sper ca te-am ajutat.Papa happy si La Multi Ani big hug

| PunctSpaimaVestuLui a răspuns:

Uite un link, unde le vei gasi pe toate: http://www.animalutul.ro/pisica/rase-pisici/
Sper sa-ti fiu de ajutor:)