| Alexandru_8107 a întrebat:

Stie cineva, care a fost salariul minim pe economie in anii 1988-89?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In 1988 cu incepere de la 1 iulie salariul minim a fost de 2000 si se mentine la aceasta valoare pana la 1 mart. 1991 cand "sare" la 3150. Inainte de data de 1 iulie 1988, salariul minim, in perioada 1 sept. 1983-1 iulie 1988 a fost de 1500.

2 răspunsuri:
| matadoru a răspuns:

La data de 21 decembrie 1989, România avea un produs intern brut de 800 miliarde de lei, adică de aproximativ 53, 6 miliarde de dolari, și un curs mediu de schimb de 14, 92 lei pentru un dolar. Exporturile României totalizau, în anul 1989, 5, 9 miliarde de dolari. Datoria externă a țării, în valoare de 11-12 miliarde dolari, era achitată integral, din februarie 1989. În jur de 58% din venitul național era realizat de industrie și 15% de agricultură. Populația salariată reprezenta peste 73% din cea ocupată. Salariul minim era de aproximativ 2. 000 de lei, adică 135 de dolari. România avea peste opt milioane de salariați și 3, 6 milioane de pensionari. Peisajul bancar cuprindea cinci instituții - Banca Națională a României, Banca Română de Comerț Exterior, Banca pentru Agricultură și Industrie Alimentară, Banca de Investiții și Casa de Economii și Consemnațiuni. Sper ca te-am ajutat!