| Vladimir99 a întrebat:

Stie cineva cum se pot indeparta petele de rasina de brad de pe haine?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cu diluant.

| bunny112 a răspuns:

Tocmai m-am curatat pe maini de rasina de brad si nu mi-a dat deloc batai de cap.
Rasina, guma de mestecat si alte chestii lipicioase ies cu alcool etilic sau alte solutii care contin alcool (alcool sanitar, bauturi spirtoase). De pe haine se desprind mai repede daca sunt tinute la temperaturi ridicate sa se solidifice.
Cu acetona se curata petele de pasta de pix.
Acoolul in cel mai rau caz sterge scrisul sau decoloreaza, insa acetona atentie ca si topeste.

s-ar putea scoate daca pui deasupra petei o sugativa si dai cu fierul incins peste ea, atunci rasina se inmoaie si va fi absorbita de sugativa