| Arthiom a întrebat:

Stie cineva de ce am nevoie pentru a folosi articole pirotehnice gen artificii racheta, petarde, circoblitz si mici bombite fara sa fiu penalizat de politie? Este nevoie de vreo autorizatie, de certificat de pirotehnist, etc?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că-ți ani Ai?

E strict interzis sa folosești sau sa deții sau sa vinzi articole pirotehnice (petarde, rachete, lansatoare dinalea la 10 sau 15 lei,tot ce pocnește sau se duce sus e stric interzis,, tot ce vând țiganii mai pe înțelesul tău e strict interzis)
,, pardon,, aproape tot! Sunt acele bete albastre care arunca niște globulețe sus.
Alea sunt legale!

Dacă (folosesti, cumperi, detii) ce am zis eu mai sus te baga la pușcărie!
Pe bune!

http://www.bihon.ro/inchisoare-pentru-petarde/1600560

Nu poți lua nici un fel de autorizație!

Aceste porcarii pot fi folosite doar de firmele de pirotehnisiti și ce folosesc ei e marfa de calitate nu ce vând țiganii.

Stai în banca ta ca ce vând țiganii e de proasta calitate și sunt defecte.
În acest caz te poți răni grav.

Doar nu vrei sa ramai chior :(

Du-te la Cora și găsești acolo tot felul de chestiute legale.

Am mai văzut și eu când m-am dus.

Deci nu cumpăra nimic de la țigani!

Dar dacă vrei sa ajungi la pușcărie cumpara.

Un sfat!

Ai grija la lansatoare acelea la 10 sau 15 lei.
Micuțe.

Sunt umplute cu ipsos.

| andreyy96 a răspuns:

Petardele, artificiile sunt interzise, s-au accidentat prea multi din cauza lor, totusi gasesti prin piete, in aceasta perioada rahova e plina de ele si nu nu mai. Au voie sa le foloseasca doar firmele specializate, nu poti face rost de o asemenea autorizatie pentru tine!
Nu stiu ce sa zic legat de raspunsul colegului, in mare are dreaptate, dar nu te vor baga la puscarie daca te prind cu niste petarde, risti o amenda sau chiar un avertisment. Majoritatea copiilor le-am folosit, acum mi se pare o prostie... Totusi nu-ti recomand sa-ti cumperi, cine stie cum sunt facute...

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreyy96):

Http://maramedia.ro/......nchisoarea

| andreyy96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata bate filmu`. Sa nu-mi spui ca, daca te prinde politia cu petarde la tine, ajungi la puscarie. Nu-i prind pe aia care sunt cu adevarat infractor si te baga pe tine, pentru niste amarate de petarde...
Daca s-ar fi aplicat toate legiile astea, n-am mai fi unde suntem...