| coosmin24 a întrebat:

Stie cineva un program sau o modalitate de antiplagiat.Multumesc.

1 răspuns:
| diaac a răspuns:

Poti sa depistezi plagiatul setandu-ti alerte google cu cuvintele exacte (scrii termenii cautarii exact, intre semne de citat) si alegi un citat din lucrare cat mai specific, sa fie putin probabil sa existe si in alta lucrare fara sa fie plagiat - asta presupunand ca te referi la plagiatul unui text. Cu alertele Google doar afli cand si daca ti-a fost plagiata lucrarea, dar odata ce stii poti tu sa actionezi pentru a se lua masuri. Eu am folosit alerte google, am depistat un plagiator si am scris site-ului respectiv ca utilizatorul mi-a plagiat lucrarile (cu dovada) iar webmasterul sau administratorul a sters acel utilizator.

Se mai poate proteja si cu Copyscape: http://www.copyscape.com/ Eu nu am folosit (inca), dar pare profesionist si util.