| Mihai_Petreaca_1994 a întrebat:

Sunt angajat de 4 luni de zile, part-time! As dori sa imi iau un laptop in rate! Care ar fi soluțiile de finanțare pentru mine? Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu te apropii niciodata de un IFN. Mergi doar la banci si recomandabile sunt bancile ING, BT, BRD, Raiffeisen. BCR. Cred ca ING si BT au cele mai mici comisioane. Cu cardul de cumparaturi de la aceste banci poti sa ai si 36 rate fara dobanda. Cred ca sunt cele mai favorabile carduri. Poti sa faci si o descoperire de cont pe cardul de salariu dar sunt dobanzi mari. Mai face un imprumut de la BT si ai dobanda de 8, 9% pe an daca iei salariul pe cardul lor si 9, 9% DAE daca nu iei salariul de la ei. Mai uita-te si pe site-urile bancilor. Succes!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! La part time beneficiezi de aceleasi drepturi ca un angajat normal: http://www.avocatnet.ro/......rtial.html Atata doar ca salariul s-ar putea sa fie insuficient pentru rate. Nu stiu amanunte din contractul tau de minca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

L a part time nu cred ca banca i ti va da credit, ai nevoie de carte de muncă si salariu mare pentru a face credit, cel mai bine stringi bani si duci laptopul la reparat, vei plătii mult mai putin decat sa te bagi la niste rate care pe lîngă faptul ca banca nu da rate oricui, trebuie sa ai cel putin 6 luni vechime la un loc de muncă, dobinzile la credite sunt mari. Ca sa te convingi, mergi tu la oricare bancă vrei, si intreaba i pe ei.